Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychoterapia

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Klienci często zadają sobie pytanie – Czym tak naprawdę zajmuje się psychoterapeuta?

Jest piękne powiedzenie, że psychoterapeuta „prowadzi klienta tam, gdzie klient chciałby dojść”.

To właśnie Klient, jego problemy, oczekiwania co do przyszłości, stan zdrowia, sposób rozmowy, itp. zajmuje najbardziej istotne miejsce w umyśle terapeuty. Metody których używa w swojej pracy psychoterapeuta nazywamy psychoterapią. Tak więc psychoterapia to metoda leczenia (przy użyciu środków psychologicznych), której celem jest zmiana zachowań klienta, reakcji emocjonalnych, myślenia o sobie, rozumienia zjawisk społecznych czy też poglądów, które są powodem utrzymywania się trudności czy pojawiania się problemów natury psychicznej i somatycznej (czyli rozstroju zdrowia fizycznego).

Zadaniem terapeuty jest zapoczątkowanie tych zmian poprzez stosowanie naukowo opracowanych metod terapeutycznych. Metody te mogą się różnić się w zależności od nurtu, w jakim psychoterapeuta pracuje. Jest wiele szkół psychoterapeutycznych. Do najpopularniejszych należą:

  • szkoła psychoanalityczna (należą tu psychoanaliza, podejście psychodynamiczne),
  • szkoła behawioralno-poznawcza,
  • szkoła humanistyczno-egzystencjalna (należy tu psychoterapia Gestalt)
  • szkoła systemowa,
  • inne szkoły (m. in. psychoterapia Strategiczna Ericksona, Skoncentrowana na Rozwiązaniu).

   

Jak wygląda pierwsza rozmowa psychoterapeuty z klientem?

Pierwsza rozmowa z psychoterapeutą dla większości ludzi bywa trudna i stresująca. Jednak umiejętności terapeuty powinny sprawić, że klient na rozmowie zapomni o obawach i poczuje się bezpiecznie. Na terapii klient ma prawo mówić wszystko, co przychodzi mu do głowy i dzielić się swoimi myślami. Natomiast terapeuta skupia się głównie się na kliencie. Jego reakcjach emocjonalnych, poglądach, nawykach, wyuczonych mechanizmach radzenia z rzeczywistością, sposobowi widzenia siebie i innych. Celem terapii jest zmiana w sposobie patrzenia na świat i nauka nowych zachowań. Dzięki temu będzie można odnaleźć nowe sposoby radzenia z problemami, zaakceptować siebie i lepiej zrozumieć innych. Spowoduje to lepsze samopoczucie oraz odczucie większej wolności i swobody.

 

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Takim powodem mogą być: trudności w relacjach z bliskimi, problemy w życiu prywatnym lub zawodowym, osamotnienie, izolacja społeczna, niskie poczucie własnej wartości, poczucie bezsensu, utraty wpływu na wydarzenia, lek, nieprzemijający smutek, znalezienie się w kryzysie, choroba psychosomatyczna. Na terapią można udać się również wtedy, gdy chcemy się rozwijać, lepiej radzić i poszerzać swoją świadomość.

 

Kto może prowadzić psychoterapię?

Osobami kompetentnymi do prowadzenia psychoterapii są lekarze psychiatrzy i psychologowie z co najmniej 5 letnim doświadczeniem klinicznym, którzy przeszli długoletnie szkolenie, odbyli terapię własną i uczyli się prowadzić psychoterapię pod okiem doświadczonych fachowców (superwizorów).

 

Który nurt psychoterapii wybrać? 

Podejmując decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, pacjenci stoją przed kolejnym dylematem, który często opóźnia podjęcie decyzji, a mianowicie – jaki nurt psychoterapii będzie skuteczny w leczeniu ich zaburzeń?

Warto wiedzieć, że obecnie większość psychoterapeutów nie stosuje w pracy z klientem jednego określonego podejścia, a w zależności od osobistych doświadczeń, przekonań czy też własnych preferencji używa technik terapeutycznych należących do różnych nurtów psychoterapii. Mówimy wtedy o metodzie eklektycznej, integracyjnej. To podejście kiedyś bardzo krytykowane zyskuje swoich zwolenników i stale powiększa się grono osób, które tak pracują. Trudno bowiem ustalić, która ze szkół lepiej sobie radzi, a z pewnością każda wnosi wiele dobrego do świata terapii, pomimo swoich wad i ograniczeń.

Tak więc czasami lepiej po prostu zacząć zamiast długo debatować nad wyborem szkoły terapeutycznej. Na pytanie – Czym zajmuje się psychoterapeuta? Można wtedy jeszcze inaczej odpowiedzieć – „Uczy szybszego i skuteczniejszego podejmowania decyzji”.

8 października 2018

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy