Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Najczęściej zadawane pytania

Do hipoterapeuty

Najczęściej zadawane pytania do hipoterapeuty:

Co to jest hipoterapia?

Jest to forma terapii, która wspomaga inne formy terapii, takie jak: Integracja Sensoryczna czy rehabilitacja. Skierowana jest ona do dzieci np. z ADHD, Zespołem Aspergera, Autyzmem, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, różnego typu napięciami mięśniowe, porażeniami. Ma na celu korygowanie postawy ciała, regulację napięcia mięśniowego, kontakt z przyrodą, działanie motywacyjne, doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu, a także stymulacji i normalizacji czucia powierzchniowego. Zajęcia polecane są już od wczesnych lat życia dzieci, wspomagając prawidłowy i zrównoważony rozwój. Uczestniczą w nich już dwulatki. Hipoterapia zapewnia nietypowe doznania, dzięki czemu także zdrowe dzieci mają niezwykłe możliwości poznawania świata i własnego ciała. Hipoterapia nie ogranicza się tylko do prowadzenia zajęć z dzieckiem siedzącym na koniu, ale także wykorzystuje inne możliwości aktywności związanych z końmi. Może być to czyszczenie konia, pomoc w karmieniu, sprzątanie boksów czy wyprowadzenie zwierząt na spacer. Przytulanie się do ciepłej sierści tych zwierząt czy karmienie pozwala na tworzenie silnej więzi między pacjentem a koniem ? przyjaźni. Bardzo dobrze rozwija to kontakty społeczne u dzieci oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Dzieci zdrowe także wyciągają z tych zajęć bardzo dużo. Uczestniczą w nowej, ciekawej aktywności, poznają nieznane zazwyczaj dotąd zwierzęta a przede wszystkim uczą się, że należy o nie dbać, karmić i czyścić.

 

Jak ubrać dziecko na zajęcia hipoterapii?

Dzieci powinny być ubrane w wygodne, nie krępujące ruchów ubrania, najlepiej stroje sportowe. Jeżeli dziecko posiada np. własny kask rowerowy, warto go zabrać, aby dziecko czuło się komfortowo w swoim sprzęcie. Obuwie miękkie, nie usztywniające za bardzo stopy.

 

Gdzie odbywają się zajęcia hipoterapii?

Zajęcia hipoterapii odbywają się w naszym gabinecie w Zielonce Bankowej (ul. Wrzosowa 66, Zielonka, woj. mazowieckie) kilkaset metrów od granicy z Warszawą Rembertów. Stajnia mieści się za budynkiem gabinetu.

 

Jak będą wyglądały pierwsze zajęcia hipoterapii?

Na pierwszych zajęciach dziecko pozna konie, zobaczy gdzie mieszkają i co jedzą. Jeśli nie będzie się bało, pomoże w czyszczeniu konia i siodłaniu. Dziecko na konia wsiądzie dopiero w momencie, kiedy terapeuta uzna, że jest na to gotowe, aby nie przestraszyć go na samym początku terapii. Zajęcia dostosowywane są do możliwości fizycznych i psychicznych dzieci.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą hipoterapii i jazdy konnej

Zobacz również

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy