Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Najczęściej zadawane pytania

Do psychoterapeuty

Najczęściej zadawane pytania do psychoterapeuty:

Kogo można nazwać psychoterapeutą?

 

Psychoterapeuta to osoba posiadająca niezbędne umiejętności, wykształcenie i stosowneuprawnienia, aby prowadzić psychoterapię.

Najczęściej są to osoby, które ukończyły wyższe studia magisterskie z zakresu psychologii, studia medyczne lub inne o kierunku humanistycznym, a następnie rozpoczęły podyplomowe szkolenie z zakresu psychoterapii.

Psychoterapia może być prowadzona w kilku nurtach, do najpopularniejszych należą: psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), psychoterapia psychodynamiczna czy psychoterapia integracyjna.

 

 

Dla kogo jest psychoterapia?

 

Psychoterapia jest dla każdego, kto boryka się z trudnościami w życiu. Mogą to być trudności w relacjach międzyludzkich, trudności zawodowe, kryzysy w związku i wiele innych.

Psychoterapia stosowana jest też w pomocy osobom chorym psychicznie (w takim przypadku najpierw należy skonsultować się z psychiatrą).

Osoba uczestnicząca w psychoterapii musi dysponować co najmniej przeciętną sprawnością intelektualną, musi być w dobrym kontakcie (zorientowana w miejscu i czasie).

Nie może być pod wpływem alkoholu i/lub środków psychoaktywnych.

 

 

Kiedy powinna nastąpić wizyta u psychoterapeuty?

 

Wizyta powinna odbyć się w miarę możliwości jak najszybciej.

Nie powinno się odkładać decyzji o podjęciu terapii, gdyż to może przyczynić się do pogłębienia problemu, a co za tym idzie, do poczucia dyskomfortu oraz zmniejszonego poczucia satysfakcji z życia.

Szybsze rozpoczęcie terapii pozwoli skrócić czas procesu terapeutycznego, a w konsekwencji ograniczyć jego koszty.

 

 

Ile trwa psychoterapia?

 

Czas trwania terapii jest determinowany przez szereg czynników. Do głównych należą: cel i oczekiwania klienta, zgłaszany problem, a także podejście, w którym pracuje psychoterapeuta.

Wyróżniamy terapię krótko i długoterminową. Przedstawicielem terapii krótkoterminowej jest nurt behawioralnopoznawczy. Taka terapia trwa średnio kilkanaście tygodni (jednakże czas jej trwaniazależny jest od zgłaszanych przez klienta problemów).

Sesje terapeutyczne odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają 50 minut.

Jeśli istnieje konieczność, sesje odbywają się częściej.

 

 

Na czym polega psychoterapia?

 

Psychoterapia ma zazwyczaj formę rozmowy, podczas której diagnozowany jest problem, wspólnie z klientem generowane są jego rozwiązania, a także monitoruje się mogące się pojawić trudności.

Psychoterapia poznawczobehawioralna wykorzystuje także inne metody, a doskonałym ich przykładem są tzw. eksperymenty behawioralne, mające na celu zamodelowanie pożądanych zmian w zachowaniu, a co za tym idzie, podniesienie odczuwanego komfortu życiowego.

Pychoterapia pozwala na zastąpienie nieadekwatnych przekonań i zachowań bardziej racjonalnymi i zgodnymi z rzeczywistością.

 

 

A czy mój problem nie jest za mały?

 

Warto przyjrzeć się każdej trudności, którą przeżywamy i z którą nie umiemy sobie poradzić. Być może niekonieczna będzie psychoterapiasensu stricto, a wystarczy jedynie konsultacja i rzucenie na problem innego światła.

Warto dać sobie szansę na poprawę jakości życia i uwolnienie się od dręczących problemów.

Zobacz również

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy