Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Najczęściej zadawane pytania

Do terapeuty integracji sensorycznej

Najczęściej zadawane pytania do terapeuty integracji sensorycznej:

Na co powinnienem zwrócić uwagę obserwując moje dziecko?

Poniżej znajdują się niektóre zachowania, które, jeśli się powtarzaja, powinny być powodem do konsultacji z Terapeuta Integracji Sensorycznej:

  • Kłopoty z artykulacją, opóźniona mowa
  • Odczuwa dyskomfort nowych ubranek, sygnalizuje, że nadmiernie przeszkadzają metki
  • Nie bawi się zabawkami adekwatnymi do wieku
  • Jest rozdrażnione podczas przytulania a podczas trzymania na rękach odgina się nagle do tyłu
  • Ma problem z samodzielnym wyciszeniem
  • Wydaje się że na obniżone lub nadmiernie podwyższone napięcie mięśniowe
  • Wydaje się być nadwrażliwe na hałas, dotyk, zapachy, innych ludzi, równieśników
  • Występują trudności z nawiązywaniem kontaktów
  • Występują trudności z spaniem, ubieraniem, jedzeniem, i/lub treningiem czystości
  • Nie radzi sobie z pracami manualnymi, wycinaniem, rysowanie, zapinanie guzików
  • Wydaje się być nadmiernie ruchliwe, unika dotykania pewnych rzeczy, chodzi na palcach
  • Ma trudne do opanowania wybuchy emocji
  • Bardzo szybko się rozprasza, ma problem z siedzeniem w jednym miejscu przez dłuższy czas
  • Wydaje się, że ból odczuwa w mniejszym stopniu lub odczuwa go zbyt nadmiernie

 

Dla kogo przeznaczona jest terapia Integracji Sensorycznej?

Terapia Integracji Sensorycznej jest dla każdego, u kogo zostaną stwierdzone i zdiagnozowane zaburzenia przetwarzania sensorycznego (zaburzenia integracji sensorycznej), czyli dla niemowląt, dzieci, nastolatków a także dorosłych. Terapię SI wykorzystuje się w celu usprawnienia funkcjonowania dzieci z problemami w uczeniu się, osób z zespołem FAS, ADHD, niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, i innymi dysfunkcjami rozwojowymi. Aby stwierdzić czy występują zaburzenia Integracji sensorycznej należy wykonać rzetelną diagnozę. Sama wiedza o SI nie wystarczy. Warto także pamiętać, że z zaburzeń SI się nie wyrasta. Brak odpowiedniej stymulacji w dzieciństwie może spowodować problemy w życiu dorosłym.  Jeżeli zauważyłaś u swojego dziecka zachowania tj. wyżej zgłoś się na koniecznie na konsultacje do terapeuty SI.

 

 

Jak będą wyglądały pierwsze zajęcia?

 

Wykonanie diagnozy SI zajmuje najczęściej 3 spotkania. Na pierwsze należy zgłosić się razem z dzieckiem, ubranym w swobodny strój do ćwiczeń. Rodzic otrzymuje do wypełnienia szczegółowy arkusz wywiadu i Kwestionariusz Rozwoju Sensomotorycznego, oprócz tego terapeuta zada ci kilka dodatkowych pytań dotyczących rozwoju dziecka. Badanie dziecka przeprowadza się także za pomocą  Arkusza Obserwacji Klinicznej oraz Testów Południowo-Kalifornijskich, swobodnej i ukierunkowanej aktywności dziecka oraz dostarczania mu różnorodnych bodźców sensoryczneych.  Badanie ma na celu ocenę funkcjonowania dziecka w takich sferach jak: percepcja wzrokowa, przetwarzanie wrażeń somatosensorycznych (dotyk i propriocepcja), przetwarzanie wrażeń przedsionkowych, koordynacja oko-ręka, planowanie ruchu. Na wykonanie wstępnej diagnozy terapeuta potrzebuje 2 spotkania z dzieckiem i jedno z samym rodzicem, w celu omówienia diagnozy i funkcjonowania dziecka.  Jeżeli zostaną stwierdzone zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych układów zaleca się regularne uczęszczanie na zajęcia Integracji Sensorycznej, najczęściej raz lub dwa razy w tygodniu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, ponieważ są one prowadzone w formie zabawy. Dziecko się bawi a terapeuta wykorzystując swoja wiedze prowadzi zabawę stymulując obszary funkcjonowania dziecka w których występują problemy.

 

Rodzicu, jeżeli po przeczytaniu tego artykułu zauważyłeś problemy w rozwoju i funkcjonowaniu swojego dziecka, NIE ZWLEKAJ, zgłoś się do Terapeuty Integracji Sensorycznej. Zrozum swoje dziecko i pomóż mu łatwiej i lepiej odkrywać świat.

 

Zapraszamy do skorzystania z oferty terapii integracji sensorycznej dla dzieci

Zobacz również

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy