Często słyszymy nazwę: integracja sensoryczna i zastanawiamy się co to jest lub taką terapię poleca dla naszego dziecka inny specjalista. Ten tekst pokrótce powinien wyjaśnić te wątpliwości.
Mózg można nazwać sterownikiem ludzkiego organizmu. Procesy w nim zachodzące przebiegają niezależnie od naszej świadomości. Ten ważny organ gromadzi impulsy dochodzące z całego organizmu, w tym ze wszystkich zmysłów, jakimi są wzrok, słuch, smak, węch, dotyk oraz odczucia z ciała. Jeśli organizm, a dokładnie ośrodkowy układ nerwowy funkcjonuje bez zastrzeżeń, wszystkie bodźce docierające ze zmysłów są odpowiednio analizowane, dzięki czemu wiemy jak się zachować i reagować w różnych sytuacjach. Niestety coś może zakłócić pracę nawet tak precyzyjnego instrumentu jak mózg i z nim związanego układu nerwowego. Bodźce docierające do niego mogą zostać źle zinterpretowane. Wówczas z reguły pojawiają się trudności w funkcjonowaniu organizmu, co przekłada się na problemy w życiu codziennym. Może to powodować problemy z nauką, zachowaniem, relacjami społecznymi, nawet jedzeniem, czy ubieraniem się.
Nieprawidłowa integracja bodźców na tyle utrudnia życie, że aby coś osiągnąć, trzeba włożyć o wiele więcej wysiłku niż zwykle potrzeba innym rówieśnikom. Nie ma ludzi o idealnie rozwiniętej integracji sensorycznej. Każdy człowiek to inna „sensoryka”. Trzy zmysły są ściśle związane z rozwojem integracji sensorycznej: dotyk, układ przedsionkowy i czucie głębokie. Również one mają ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka.
Aby poprawić integrację między zmysłami w układzie nerwowym, wspomóc osoby (najczęściej dzieci) borykające się z problemami dnia codziennego i dać im szansę na prawidłowy rozwój można skorzystać z „terapii integracji sensorycznej”. Jest ona skoncentrowana na poprawie relacji między zmysłami w układzie nerwowym. Terapeuta stymuluje zmysły dziecka, usprawnia jego motorykę (małą i dużą) oraz koordynację wzrokowo- słuchową. Dziecko podczas aktywności ruchowej, pod kontrolą terapeuty otrzymuje dodatkowe pozytywnie stymulujące układ nerwowy bodźce. Z drugiej zaś strony terapeuta eliminuje lub wyhamowuje za pomocą różnych technik te, wpływające na niego negatywnie.
Ćwiczenia integracji sensorycznej odbywają się w specjalnie do tego przygotowanej sali z mnóstwem sprzętów: podwieszane platformy, huśtawki, trampoliny, piłki, materiały do stymulacji słuchowej, wzrokowej dotykowej a także węchowej. Terapeuta bazuje na swojej wiedzy i układa ćwiczenia wedle potrzeb i poziomu możliwości dziecka. W trakcie terapii postępy dziecka są obserwowane i monitorowane poprzez wykonywanie różnego rodzaju testów. Terapeuta stara się stworzyć przyjazną atmosferę, co sprzyja sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby zdobywania i poznawania środowiska. Dziecko czując, że odnosi sukcesy w różnych aktywnościach podnosi swoją samoocenę i najczęściej chętnie uczestniczy w nowych zajęciach. Takie doświadczenia w kierowaniu swoim zachowaniem zaczyna przenosić również na inne sytuacje poza salą terapeutyczną, co zaczynają zauważać rodzice i nauczyciele. Zmienia się obraz dziecka i jego funkcjonowanie w środowisku. Często widać błysk radości w oku i uśmiech na twarzy. Integracja sensoryczna-warto dać dziecku szansę.
13 stycznia 2025
Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy