Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Hipoterapia i jazda konna

Hipoterapia a mózgowe porażenie dziecięce

Hipoterapia dziś stosowana jest coraz chętniej jako jedna z terapii wspomagających rehabilitację klasyczną. Z każdym dniem coraz więcej osób dowiaduje się o istnieniu takiej formy pomocy chorym dzieciom, a koń w terapii sprawdza się bardzo dobrze, ze względu na sposób stymulacji pacjenta.

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym mają często szereg problemów, które bardzo mocno utrudniają normalnie funkcjonowanie w codziennym życiu. Zmagają się zazwyczaj z niedowładami i porażeniami kończyn, ruchami mimowolnymi, zaburzeniami napięcia mięśniowego, zaburzeniami równowagi czy niedorozwojem umysłowym, zaburzeniami wzroku i słuchu. Problemy te wynikają z uszkodzenia mózgu dziecka w okresie zarodkowym, płodowym lub okołoporodowym. Stopień tego uszkodzenia może być bardzo różny, a co za tym idzie stan pacjenta i jego funkcjonowanie będą bardzo indywidualne.

Terapeuta – koń w hipoterapii sprawdza się bardzo dobrze, ze względu na to, że jest to bardzo niestandardowa forma terapii. Dla dziecka, które zmęczone jest już codzienną ciężką rehabilitacją na sali, jest miła odskocznią. Mali pacjenci traktują konia jak swojego przyjaciela, a zajęcia terapeutyczne jako mile spędzony czas. Chętniej uczestniczą w zajęciach, angażują się w zadane ćwiczenia i często same także proponują swoje pomysły na wykorzystanie czasu zajęć. Każda lekcja jest oczekiwana, a pozytywne nastawienie pacjenta do zajęć jest już połową drogi do naszego i dziecka sukcesu.

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym zmagają się między innymi ze wzmożonym bądź obniżonym napięciem mięśniowym. Wpływa to na nieprawidłowe, a czasem nawet niemożliwe wykonywanie ruchów. Może to prowadzić do problemów z chodzeniem. Koń podczas stępa odwzorowuje ruch człowieka podczas chodzenia. Kiedy dziecko siedzi na koniu, jego ciało, mięśnie i stawy poruszają się w bardzo zbliżonym stopniu do tego, gdyby chodziło samo. Pomaga to w pracy nad poprawą chodzenia, a czasem przełamuje pierwsze lody, kiedy dziecko jeszcze nie chodzi. Dziecko podczas zajęć ćwiczy także koncentrację. Utrzymanie prawidłowej pozycji na koniu, wymaga od niego skupienia i pracy mięśni całego ciała. U dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym napięcie to zwiększa się. Hipoterapia wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, a co za tym idzie poprawia prawidłową pozycję ciała. W przypadku dzieci z podwyższonym napięciem mięśniowym, ciepło konia i regularny ruch przekładany na ciało dziecka pozwala pacjentowi rozluźnić się.

W pracy z niedowładami i porażeniami kończyn najważniejszym czynnikiem jest entuzjazm i chęć dziecka do pracy. Pacjent pragnie nawiązać z koniem kontakt, dotknąć go i pogłaskać, przez co sam nieświadomie ćwiczy swój układ nerwowy i poprawia przekazywanie informacji z mózgu do ciała, mięśni i stawów.

Każdy, nawet najmniejszy sukces dla naszego pacjenta, jest dla niego czymś bardzo ważnym. W życiu dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym, czasami nawet najprostsze czynności sprawiają kłopot. Obcowanie z koniem poprawia samoocenę dzieci i przywraca wiarę we własne możliwości. Ważne jest, by dziecko uwierzyło, że może osiągnąć, to co tylko zamarzy, a wtedy świat stanie przed nim otworem.

 

Hipoterapeuta Magda Guz

29 marca 2013

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy