Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Hipoterapia i jazda konna

Rytm życia koni

Dzikie konie żyjące na swobodzie zazwyczaj dwie trzecie dnia spędzają na pobieraniu pokarmu. Rozkład ich dnia dostosowany jest do okoliczności, a czas poświęcany każdej czynności pozostaje w miarę niezmienny. Znajdują czas na pobieranie pokarmu, sen i odpoczynek a także na życie towarzyskie. Są to zwierzęta stadne, nie potrafiące żyć w samotności.

Jedzenie zajmuje takim koniom średnio od trzynastu do piętnastu godzin na dobę. Aby ich organizmy mogły prawidłowo funkcjonować, powinny spędzić na pobieraniu pokarmu ponad połowę życia. Nie jest to nic dziwnego, ze względu na to, że na swobodzie ten ssak musi pożywić się jedzeniem mało energetycznym, a do tego jego układ pokarmowy nie jest w stanie zmagazynować takiej ilości pożywienia jak np. należąca do przeżuwaczy krowa. Skutkiem tego jest to, iż ogiery jedzą około 13 godzin na dobę, natomiast klacze karmiące czy źrebne już około 15. W srogie zimy, zapotrzebowanie na energię jest jeszcze większe, więc konie muszą poświęcić sporo czasu i energii na poszukiwanie odpowiednich pokarmów.

Czy konie śpią na stojąco? Odpoczynek u koni zajmuje od 5 do 6 godzin. Źrebaki na odpoczynek i sen poświęcają znacznie więcej czasu. Zazwyczaj ich życie kręci się wokół pobierania pokarmu od matki i spaniu. Połowę czasu, który przeznaczony jest na odpoczynek, koń spędza na stojąco. Ma pochyloną szyję, uszy położone na bok a jedną tylną nogę zgiętą tak, że tylko kąt kopyta dotyka ziemi. Zazwyczaj są to drzemki. Koń śpi, leżąc z podkurczonymi nogami. Można się pomylić i uznać, że koń tylko odpoczywa, ponieważ często reaguje na owady, które go drażnią. A czy koń może śnić? Okazuje się, że tak. Nazywamy to snem paradoksalnym. Jest to moment kiedy koń leży na boku z wyciągniętymi nogami, a mięśnie ma rozluźnione. Jego gałki oczne poruszają się szybko, następują mimowolne skurcze mięśni, a czasem niespokojny oddech – to potwierdzenie tego, że koń właśnie śni.

Pozostałymi czynnościami jakim oddaje się koń, jest życie społeczne. Czynności należące właśnie do zachowań społecznych, pozwalają koniom zacieśniać więzi. Są to wspólne wędrówki, które służą m.in. zaspokojeniu ciekawości. Ważnym zachowaniem jest także wzajemne drapanie. Konie nawzajem skubią się w łopatkę bądź zad. Nazywa się to potocznie toaletą społeczną. Ogiery więcej czasu poświęcają na obserwowanie otoczenia, gotowe ostrzec stado przed ewentualnym zagrożeniem.

Rozkład dnia koni jest elastyczny i przechodzą one płynnie z jednej czynności do drugiej. Zależy on najbardziej od pory roku i otoczenia. Konie pasą się najchętniej, kiedy temperatura jest umiarkowana, czyli zimą około południa a latem wczesnym rankiem lub wieczorem. Ze względu na dalekie odległości do wodopoju, konie piją raz bądź dwa razy dziennie. Kiedy nadchodzi wiosna, konie zaczynają linieć po zimie. Wtedy zachowania społeczne wzmacniają się. Konie częściej się drapią co odpowiada iskaniu u małp. Wiosną także zainteresowanie ogierów klaczami zwiększa się, a one stają się chętne do kontaktów. Wiosna to także okres, kiedy młode osobniki opuszczają stado. A wtedy zastępują je kolejne nowo narodzone maluchy.

 

Magda Guz – Hipoterapeuta

12 maja 2014

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy