Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Hipoterapia i jazda konna

Jak przygotować nasze dziecko do zajęć z koniem?

Hipoterapia jest coraz lepiej poznawaną i docenianą formą terapii. Wielu rodziców dowiaduje się o niej i chętnie wprowadza ją przy pomocy lekarzy i terapeutów do regularnych zajęć dziecka. Często wymagają przy tym od dziecka, aby bardzo szybko zaczęło ono w takich zajęciach uczestniczyć, nie zdając sobie sprawy, jak duże może to być dla nich przeżycie.

Dlatego warto zanim zaprowadzimy dziecko na pierwsze zajęcia, przygotować je do nich.

Mali pacjenci często na zajęciach, widzą konia pierwszy raz w swoim życiu. Są zaciekawienie i zafascynowani, ale jednocześnie przestraszeni. Koń jest dla nich bardzo duży, wydaje dziwne odgłosy, nie wiadomo czego się po nim spodziewać. Dla dziecka to nowa sytuacja i nie możemy wymagać od niego za dużo. Dlatego uważam, że warto zanim zabierzemy malucha na takie zajęcia, przybliżyć mu w pewnym stopniu, to co tam będzie się działo.

Ważną rzeczą, a możliwe, że często najważniejszą jest reakcja rodziców na konie. Dziecko chłonie wszystko co widzi, a każde zachowanie jego rodzica jest dla niego podwójnie ważne. Rodzice, którzy boją się koni, nieświadomie pokażą swojemu dziecko, że jest to niebezpieczne zwierzę i należy się go obawiać. Warto więc wcześniej poznać te zwierzęta, aby później móc przekazać tą wiedzę naszemu maluchowi. Dziecko ufa swoim rodzicom, dzięki czemu łatwiej będzie wprowadzić taką aktywność do jego zajęć.

Dzieci są bardzo ciekawe świata i zadają ciągle setki pytań. Koń jest dla nich nowością, więc chciałaby dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Warto więc opowiedzieć dziecku co to jest koń, jak wygląda, co je. Można go zaprowadzić pod okiem specjalistów do stajni i pokazać, gdzie mieszka. Nakarmić jabłkiem czy marchewką. To wszystko, chociaż nie wymaga od nas wiele, będzie dla dziecka niezwykle ważne, a pierwsze zajęcia nie będą dla niego już tak trudne.

Często też warto w kilku pierwszych spotkaniach uczestniczyć, aby dziecko czuło się bezpieczne. Jest to dla niego nowa sytuacja, kiedy dopiero poznaje terapeutę i konie. Może się bać i czuć niepewnie. Obecność rodzica jest dla niego ważna, a dzięki niej, zajęcia mogą być przeprowadzone z dużo lepszym efektem.

Rodzice to najważniejsi nauczyciele dla ich dziecka, dlatego należy starać się przybliżyć mu otaczający go świat, aby nie wydawał się tak straszny. Zanim więc organizujemy naszego dziecku nowe aktywności, opowiedzmy mu o nich, a nasz maluch na pewno się nam odwdzięczy.

 

Hipoterapeuta
Magda Guz

18 marca 2013

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy