Kiedy dziecko powinno zacząć jeździć konno? Jaki wiek jest odpowiedni? Na co powinni zwrócić uwagę rodzicie? Co oferuje dziecku jazda konna?
Te wszystkie pytania nasuwają się na myśl, kiedy rodzicie zastanawiają się nad różnymi aktywnościami dla swoich pociech i na myśl przychodzi im jazda konna.
Dzieci mogą zacząć uczyć się prawdziwej jazdy konnej, kiedy ich kręgosłup jest skostniały i zamknięty. Przypada to na wiek około 7 lat i więcej. Zazwyczaj takie zajęcia zaczyna się od jazdy na niedużych koniach – kucach. Wzrost konia należy dopasować do początkującego jeźdźca, natomiast czasami ciężko ze względu na ograniczoną ilość koni, zrobić to w sposób prawidłowy. Dziecko w wieku 8-10 lat jest już na tyle rozwinięte, aby bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym, zacząć naukę jazdy konnej.
Należy zawsze pamiętać, że jazda konna może stanowić niebezpieczeństwo. Koń jest zwierzęciem płochliwym i bardzo wrażliwym na różne zmiany w otoczeniu. Dlatego i dziecko i rodzic muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń wynikających z takiego kontaktu. Należy pamiętać także, że aby nauczyć się jeździć konno na tyle, by czerpać z tego przyjemność, trzeba poświęcić na to kilka lat regularnej pracy. Niestety nie jest to nauka jazdy na rowerze 🙂 Jeśli chodzi o konie – szybko uczą się i chętnie współpracują z człowiekiem, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby poznać jeździectwo także od tej końskiej strony.
Musimy także zdawać sobie sprawę, że początek będzie trudny i wymagający. Może towarzyszyć mu też strach. Minie długi czas, mogą to być nawet miesiące, zanim zaufamy sobie i koniowi na tyle, by pracować nad swoją techniką jazdy. Może się to wydawać dziwne, ale nawet nasz oddech w pracy z koniem jest bardzo istotny. Trzeba pracować także długo nad dosiadem, by koń dobrze rozumiał nasze polecenia wydawane przez ciało i pomocami, bez których raczej daleko byśmy nie zajechali. Jeździectwo wymaga od nas wielu lat pracy, ale sprawia także nieprawdopodobną przyjemność i satysfakcję.
Czy są przeciwwskazania do jazdy konnej?
Niestety tak. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do jazdy konnej są uczulenie na sierść, pot lub zapach konia, nie wygojone razy czy zbyt duży lęk. Wodogłowie, padaczka, odklejenie siatkówki, niestabilność kręgów szyjnych, zwichnięcia stawów biodrowych, zbyt duże skoliozy czy niektóre choroby mięśni także wykluczają możliwość uczestniczenia dziecka w takich zajęciach.
Wybierając stajnię, w której zaczniemy taką przygodę, należy kierować się rozsądkiem i opiniami osób, które już znają to miejsce. Jazda konna wymaga energii i regularnej pracy, ale jeśli poświęcimy jej trochę czasu, korzyści bardzo pozytywnie nas zaskoczą, a może i nie pozwolą nam przestać już nigdy jeździć konno. 🙂
Proponuję dlatego, kiedy dziecko jest jeszcze małe, ale wykazuje chęć do nauki, zaoferować mu zajęcia hipoterapii. Mogą uczestniczyć w nich już dwulatki. Zajęcia nie obciążąją ciała dziecka, a wręcz pomagają w prawidłowym rozwoju. Maluchy bawią się, a hipoteraputa wplata w to naukę o koniach i podstawy jazdy konnej. Bardzo ważne jest też to, że koń pracujący w hipoterapii jest specjalnie do niej wybrany. Niewiele zwierząt spełnia wymagania – spokojnego, zrównoważonego, wykazującego brak agresji. Takie zajęcia bardzo dobrze przygotowują dzieci do nauki jazdy konnej, kiedy ich ciało jest już odpowiedni przygotowane, a przede wszystkim pozywtynie wpływają na nie pod asektem psychicznym.
Magda Guz
Hipoterapeuta
3 stycznia 2014
Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy