Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Logopedia

Bajka logopedyczna

Krótka bajka logopedyczna, która ułatwi pracę z dzieckiem w domu przygotowana przez naszą logopedę Angeliką Bartnik. 

 

„Pada śnieg (przy szeroko otwartej buzi dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu). Mróz maluje na szybach ciekawe wzorki (przy zamkniętej buzi, ryzujemy wzory językiem po wewnętrznej stornie policzków). Zbliża się Boże Narodzenie. Pan Języczek idzie na targ po choinkę. Wybiera bardzo wysokie drzewo (dotykamy językiem do nosa), które ma dużo gałęzi (liczymy gałęzie, dotykając językiem każdego zęba na górze, potem na dole).

Tymczasem dzieci Pana Języczka robią w domu ozdoby na choinkę. Kleją barwne łańcuchy (mocno zaciskamy wargi), wycinają (otwieramy i zamykamy usta) kolorowe bombki (oblizujemy usta), które później ozdabiają (rysujemy na podniebieniu różne wzory – serduszka, kwiatki). Następnie zawieszają ozdoby na choinkę (język do kącików ust), a tata Języczek zawiesza gwiazdę na samej górze (dotykamy językiem wałka dziąsłowego).”

 

Pamiętajmy:

  • o precyzji wykonywania ruchów aparatu artykulacyjnego
  • o szeroko otwartej buzi, podczas wykonywania ćwiczeń, które tego wymagają
  • broda nie porusza się, nie pomaga przy ćwiczeniach
  • u dzieci z seplenieniem międzyzębowym unikajmy wysuwania języka poza mięsień okrężny warg, proponując np. unoszenie języka do wałka dziąsłowego, zamiast do nosa; oblizywania wewnętrznej strony łuków zębowych a nie ust
  • ćwiczenia aparatu artykulacyjnego powinny być wykonywane 5-10 minut codziennie
  • o kreatywnych zabawach, twórzmy własne historyjki o języku, smarujmy miodem/kremem czekoladowym usta, kąciki ust dziecka i prośmy by zlizało smakołyk językiem

 

oprac. Angelika Bartnik – logopeda

11 grudnia 2013

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy