Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Logopedia

Dobry logopeda – po czym go poznać?

Każdy terapeuta, zajmujący się terapią dzieci powinien mieć odpowiednie studia i szkolenia, uprawniające go do takiej pracy. Ważna jest także praktyka, odbyta w miejscu, gdzie pracuje wykwalifikowana kadra specjalistów. Niestety bez praktyki pod okiem doświadczonego terapeuty, czasami ciężko jest wykorzystać zebraną wiedzę.

Nie jest to jednak jedyny czynnik, na podstawie którego możemy ocenić umiejętności prowadzenia terapii. Bardzo ważnym jej elementem, jest podejście terapeuty do pacjenta oraz relacja, jaką terapeuta potrafi bądź nie, stworzyć ze swoim podopiecznym. Jest ona bardzo istotna, ponieważ nawiązanie dobrego kontaktu z pacjentem często jest najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie terapii.

Logopeda, który ma już doświadczenie w pracy z dziećmi, może potwierdzić, że nie jest to łatwa praca. Wymaga ona elastyczności i i kreatywności w prowadzeniu leczenia, ponieważ dzieci często wykazują brak mobilizacji do ćwiczeń i szybką męczliwość. Dobry logopeda prowadzi zajęcia w atrakcyjny, przemyślany sposób, dostosowany do wieku i możliwości psychicznych dzieci. Wykazuje się kreatywnością, kiedy dziecko nie jest zainteresowane zajęciami. Nawiązuje z pacjentami nić sympatii, dzięki czemu dzieci chętnie godzą się na propozycje terapeuty, a samych zajęć nie odczuwają jako nudnych i przykrych. Umiejętność motywowania dzieci do pracy jest bardzo istotna, ponieważ bez chęci, efekty terapii są bardzo kiepskie. Dobry logopeda staje się dla dziecka w pewien sposób przyjacielem i w ciekawy, atrakcyjny sposób razem z dzieckiem prowadzi terapię.

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze logopedy, jest to, czy terapeuta jest w ciągłej komunikacji z rodzicami. Współpraca terapeuta-rodzic ma znaczący wpływ na efekty ćwiczeń logopedycznych. Dobry logopeda powinien zadbać o to, by rodzic uczestniczył aktywnie w każdych zajęciach oraz otrzymywał wskazówki i zestawy ćwiczeń, które będzie wykonywał w domu. Aby terapia dała pozytywny efekt, musi być prowadzona w sposób ciągły, dlatego tak istotnym elementem jest aktywowanie rodziców do pracy z dzieckiem w domu.

Logopeda rozpoczynając terapię, powinien zaplanować częstotliwość zajęć na co najmniej raz w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem jest spotykanie się zawsze w tym samym dniu i o ustalonej godzinie, co pozwala dziecku wdrożyć się do systematycznych ćwiczeń. Oczywiście należy pamiętać o codziennej pracy rodzica z dzieckiem w domu. Spotkania rzadsze niż raz w tygodniu nie dadzą oczekiwanych efektów. Dobry logopeda na pewno będzie o tym pamiętał.

Powyżej przedstawione są główne cechy dobrego terapeuty. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze logopedy, ponieważ zwiększy to szanse na całkowite wyleczenie dziecka małymi kosztami.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą logopedy dla dzieci

 

Mieścimy się w Zielonce (okolice Warszawa, Wołomin).

23 września 2014

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy