Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Logopedia

Logopeda radzi – Jak stymulować rozwój językowy u dziecka?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby mówić dużo do dziecka. Jeśli dziecko nie ma odpowiedniej ilości kontaktów werbalnych, mowa po prostu się nie rozwinie. Bardzo ważne jest, aby nie zniekształcać mowy. Należy używać języka dorosłego, a zdania konstruować prosto. Pamiętaj, aby różnicować ton głosu i jego intonację. Wykorzystuj codzienne sytuacje do mówienia i opowiadania o nich dziecku. Bardzo dobrą metodą, a jednocześnie prostą jest opowiadanie i nazywanie rzeczy wokół dziecka, pokarmów które je, zabawek którymi się bawi, a kiedy masz możliwość, opowiadaj dziecku o tym co robisz.

Kolejną ważną rzeczą w prawidłowym rozwoju mowy jest żucie, gryzienie i połykanie w odpowiedni sposób. Jeśli masz możliwość karm dziecko piersią, ponieważ bardzo dobrze ćwiczy ono aparat artykulacyjny. Kiedy jest taka możliwość, wprowadzaj do diety dziecka twardsze pokarmy, które będą wymagały gryzienia. Zwróć także uwagę, na sposób oddychania dziecka, ponieważ jeśli dziecko oddycha przez usta, to jego żuchwa układa się w nienaturalny sposób, przez co zmienia się położenie języka. Może to w konsekwencji powodować wady zgryzu i wady wymowy.

Kolejną rzeczą, na którą często nie zwraca się uwagi, jest słuch dziecka. Bez prawidłowego działania aparatu słuchowego mowa dziecka nie będzie mogła wykształcić się w prawidłowy sposób. Warto angażować dziecko w różnego rodzaju zabawy słuchowe, nawet podczas codziennych, zwykłych czynności.

W początkowym okresie rozwoju mowy u dziecka staraj się naśladować wokalizacje dziecka a także wprowadzaj różne wyrazy dźwiękonaśladowcze, typu kotek miauczy? miau, miau, piesek szczeka? hau, hau itd.

Kiedy widzisz że ma to sens, ucz dziecko różnych wierszyków i rymowanek. Często powtarzaj te same informacje i staraj się, aby dziecko utrzymywało z Tobą kontakt wzrokowy. Możesz konstruować też swoje wypowiedzi, w taki sposób, aby wymagały one od dziecka konkretnej odpowiedzi. Jeśli dziecko nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, odpowiedź na nie sam, prostą, krótką odpowiedzią. Pamiętaj, że bardzo ważne jest by nie zniechęcić dziecka ciągłym poprawianiem jego wymowy, ponieważ może spowodować to wycofanie i unikanie kontaktów słownych przez dziecko.

Kiedy dziecko jest już starsze możesz wprowadzić różne zabawy oddechowe, np. robienie baniek mydlanych czy dmuchanie na lekkie przedmioty, np. piórko. Ciekawym urozmaiceniem jest granie na instrumentach typu flet czy harmonijka. Będą to przyjemne dla dziecka zabawy, a jednocześnie dobre ćwiczenia gimnastyczne buzi i języka. Możesz także śpiewać dziecku i zachęcać je do wspólnego śpiewania.

Przedstawione powyżej punkty są najważniejszymi w prawidłowym rozwoju mowy u małych dzieci. Pamiętaj aby dbać o mocną więź emocjonalną z dzieckiem, zachęcaj je do wspólnych zabaw, często je przytulaj i chwal, bo będzie to bardzo zachęcało dziecko do kontaktów werbalnych. Pamiętaj, że jeśli zadbasz o dziecko kiedy jest jeszcze bardzo plastyczne i bardzo wszystko uczy się i zmienia, ma ono dużą szansę, że nie będzie miało problemów w późniejszym wieku.

 

Jeśli natomiast dziecko niestety ma problemy z mową i jej prawidłowym rozwojem, zapraszamy na konsultacje u naszego logopedy.

 

17 lutego 2015

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy