Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Logopedia

Czym jest terapia ręki i komu jest dedykowana?

Dlaczego terapia ręki ostatnimi czasy staje się tak popularna? Odpowiedzi należy się doszukiwać w danych statystycznych, które przecież nie biorą się znikąd. Obecnie około połowa uczniów szkół podstawowych ma problemy z pisaniem i poprawną wymową !

Terapia ręki to nie tylko usprawnianie zdolności manualnych dziecka. Poprzez usprawnianie całego ciała wraz z doskonaleniem precyzyjnych ruchów dłoni jest ona także niezwykle skuteczną terapią wspomagającą rozwój mowy dziecka. W trakcie tej terapii pobudzany jest również zmysł dotyku oraz układy –  proprioceptywny (odpowiadający za czucie głębokie oraz za zmysł orientacji ułożenia własnego ciała) oraz przedsionkowy (odpowiadający za właściwą równowagę), które nierozerwalnie związane są z ruchem motorycznym człowieka.

W wyniku wielu badań zostało stwierdzone, że bliskie sąsiedztwo oraz wielkość pól ruchowych w korze mózgowej, odpowiadających za precyzyjne ruchy dłoni oraz funkcjonowanie narządów mowy, powoduje, że pola te współpracują ze sobą. Wynikiem tej współpracy jest  wzajemna zależność polegająca na tym, że im bardziej usprawnimy funkcjonowanie dłoni, tym szybciej nastąpi poprawa w rozwoju mowy dziecka.

Terapia ręki, oprócz usprawniania dłoni, zajmuje się również usprawnieniem całego ciała, gdyż bez tego nie sposób jest usprawnić rękę. Jest to bardzo ważne, gdyż żaden ruch ciała człowieka nie zachodzi samodzielnie a jest częścią składową bardzo wielu innych ruchów ( skręt głowy, ręki, poruszanie nogami i inne ).

Zajęcia prowadzone podczas Terapii ręki są bardzo lubiane przez dzieci, które poprzez zabawę doskonalą swoje umiejętności ruchowe. Podczas ćwiczeń mają one możliwość wykorzystania nagromadzonej energii, poznania własnego ciała, nauczenia się koncentracji. Przede wszystkim jednak zajęcia te skutecznie pomagają dzieciom we właściwym przygotowaniu do nauki w szkole.

Terapia ręki jest wskazana dla dzieci, które:

  • niestarannie wykonują czynności wymagające precyzyjnych ruchów dłoni czy palców, jak pisanie i rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny oraz układanie drobnych przedmiotów;
  • mają brzydkie, niestaranne pismo;
  • mają problemy z samodzielnym ubieraniem się, wiązaniem sznurowadeł czy zapinaniem guzików
  • mają wyraźnie obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej;
  • mają trudności z koordynacją obu rąk podczas zabaw manipulacyjnych;
  • wykonują czynności wymagające dużej precyzji zbyt wolno lub za szybko i bardzo niedbale;
  • nie lubią dotykać nowych i różnorodnych faktur;
  • mają niezgrabne, mało precyzyjne ruchy dłoni,
  • mają trudności z koordynacją ruchów dłoni, palców i przedramienia

Logopeda Magdalena Ostrowska

1 lutego 2018

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy