Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Dla dzieci

Psycholog dziecięcy – diagnoza i terapia

W naszym gabinecie psychologicznym oferujemy leczenie i pomoc psychologa dla dzieci doświadczających trudności emocjonalnych, kryzysów, ujawniających zaburzenia zachowania i rozwoju.
Celem terapii prowadzonej przez psychologa dziecięcego jest osiągnięcie przez dziecko optymalnego poziomu funkcjonowania, pozbycie się lęków, nieśmiałości, zaburzeń zachowania, ułatwienie nawiązywania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Rolą psychologa dziecięcego jest m.in. diagnoza rozwoju dziecka, wspieranie go w trudnych zadaniach rozwojowych oraz umacnianie rodziców w ich roli.

 

Oferujemy pomoc psychologiczną dla dzieci i terapię m.in. w takich zaburzeniach, jak:

  • Lęki
  • Depresja dziecięca
  • Nieśmiałość, wycofanie społeczne
  • Całościowe zaburzenia rozwoju (autyzm, zespół Aspergera)
  • Zaburzenia zachowania (ADHD, antyspołeczne, opozycyjno- buntownicze)
  • Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
  • Problemy wychowawcze

Terapia dziecka rozpoczyna się od spotkań konsultacyjnych, które polegają na zdiagnozowaniu przyczyny trudności i doboru jak najbardziej odpowiedniej formy pomocy. Psycholog dla dzieci oferuje również uzupełnienie diagnozy psychologicznej o specjalistyczne badania psychologiczne z użyciem odpowiednich narzędzi, np. testy psychologiczne i kwestionariusze.

Prosimy nie zwlekać, kiedy widzimy że dziecko ma jakiś problem – odpowienio dobrane zajęcia terapeutyczne dla naszego dziecka, poprawią znacząco jakość jego życia.

 

PSYCHOTERAPIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Psycholog dziecięcy rozpoczyna psychoterapię dziecka od spotkania konsultacyjnego z rodzicami bez dziecka oraz drugiego spotkania już z udziałem dziecka. Pierwsza konsultacja u psychoterapeuty dziecięcego przeznaczona jest na rozmowę dotyczącą dziecka, jego trudności, ograniczeń, sposobu funkcjonowania oraz rozwoju. Po uzyskaniu tych informacji psycholog jest w stanie odpowiednio przygotować się do spotkania z dzieckiem.

Spotkanie to służy poznaniu dziecka, zyskaniu jego zaufania i pogłębieniu diagnozy. Dopiero po zebraniu wszystkich danych psychoterapeuta wybiera dla niego odpowiednią formę pomocy i omawia ją z rodzicami dziecka. Często wymaga to wykonania testów psychologicznych, wypełnienia kwestionariuszy przez rodziców i nauczycieli dziecka, poczynienia obserwacji zachowania dziecka w gabinecie i konsultacji z innymi specjalistami.

Psycholog dziecięcy bada, czy zachowanie dziecka, a także jego poziom rozwoju wykazują nieprawidłowości. Sprawdza, jakiego rodzaju są to trudności i w jakim stopniu zostały one zdeterminowane przez czynniki genetyczne, wrodzone czy też choroby organiczne, a w jakim stopniu psychologicznie czyli poprzez czynniki i zdarzenia zewnętrzne. Sprawdza, jaki dziecko ma potencjał. Proponuje jakie powinno się zastosować działania w celu zlikwidowania zaburzeń lub uzyskania poprawy. W przypadku gdy pacjentem ma być nastolatek, który sam podejmuje inicjatywę udania się po pomoc do psychologa lub psychoterapeuty, na pierwszą konsultację mogą być zaproszeni rodzice wraz z nastolatkiem.

Psychoterapia dziecięca rozpoczyna się od ustalenia celu pracy. Może ona przyjmować formę rozmowy lub zabawy z dzieckiem. Mogą to być zajęcia grupowe. Dziecko często odbiera je jako przyjemne i lubi na nie przychodzić. Mimo tego, że to psychoterapeuta proponuje rozwiązania, to od postawy rodziców i wzajemnej współpracy zależy jaki będzie efekt terapii. Do uzyskania poprawy w funkcjonowaniu dziecka lub nastolatka nieodzowna jest pomoc rodzica. Często bowiem należy, by wspomóc dziecko w zmianie zachowania, wprowadzić zmiany w otoczeniu dziecka.

 

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy