Rodzicom zależy na bezpieczeństwie dzieci, na tym, by nie działa się im krzywda. Kiedy dziecko wraca ze szkoły, a nauczyciele nie informują o przykrych zdarzeniach, rodzice często czują się spokojni. Myślą, że dziecko jest bezpieczne, kiedy jest w domu, że nic mu nie grozi.
Poza światem realnym istnieje jeszcze świat wirtualny. W obecnych czasach większość dorosłych i dzieci z niego korzysta. Poza tym, że może on uprzyjemniać życie, może także nieść ze sobą zagrożenia, o których każdy powinien wiedzieć.
Jednym z takich zagrożeń jest cyberbullying, czyli cyberprzemoc. Jest to stosowanie przemocy za pośrednictwem elektronicznych technologii – komputera lub telefonu komórkowego. Cyberagresor może nękać, straszyć, zamieszczać w sieci lub rozsyłać zdjęcia, filmy bądź wiadomości mające ośmieszyć czy upokorzyć poszkodowanego. Może podszywać się pod inną osobę w sieci, używać słów obraźliwych, wyzywać, grozić.
Częstym zjawiskiem jest nagrywanie krótkich filmów w szkole, a potem umieszczanie ich w sieci. Rozprzestrzenianie się takiej wiadomości jest bardzo szybkie, odbiera ją spora ilość osób. Dużo trudniej dziecku zmierzyć się z taką sytuacją, niż z nękaniem w świecie rzeczywistym.
Do takich działań młodzież wykorzystuje często serwisy społecznościowe, blogi, pocztę elektroniczną, komunikatory, strony internetowe, czaty, czy – korzystając z telefonów komórkowych – wiadomości MMS bądź SMS.
Jak można pomóc dziecku? Jakie działania profilaktyczne rodzice mogą wykonać, by zapobiec temu, aby dziecko stało się ofiarą jako poszkodowany lub cyberagresor? Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, które dziecko otrzymuje w domu. Ważne, by miało dobre relacje z rodzicami, czuło się zrozumiane i kochane.
Istotna jest także edukacja. Dziecko powinno wiedzieć, jak może korzystać z internetu, jak komunikować się z innymi. Trzeba uczyć empatii, zwracać uwagę na to, co może czuć osoba po drugiej stronie łącza i jakie konsekwencje może nieść za sobą głupi żart. Warto, by dziecko wiedziało, że będąc aktywnym w sieci, nie jest anonimowe, by znało konsekwencje cyberprzemocy. Musi wiedzieć, że szanować drugiego człowieka powinno zawsze, niezależnie kim jest i gdzie się znajduje. Rozmowa z dzieckiem – to podstawowa forma takiej edukacji.
Dominika Tkaczuk
psycholog
19 stycznia 2016
Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy