Dziecko z logopedą powinno spotykać się minimum raz w tygodniu. Zajęcia trwają 50 minut. Zdarza się, że zajęcia mogą trwać 30 minut, ponieważ takie są możliwości i potrzeby dziecka. Terapia nie może być traktowana przez dziecko jak przykry przymus, dlatego tak ważne jest dostosowanie czasu trwania zajęć i ich przebiegu do możliwości pacjenta. Ostatnie kilka minut zajęć zawsze przeznaczone jest na rozmowę z rodzicem bądź opiekunem oraz przekazanie mu ćwiczeń domowych. Jak najbardziej wskazane jest, aby rodzic także był obecny w trakcie trwania zajęć.
Zajęcia mają zazwyczaj określony przebieg, który ustalony jest wcześniej przez logopedę. Terapię należy dokładnie planować, ponieważ aby wyleczyć dziecko, należy przejść przez wszystkie etapy pracy. Oczywiście rodzaj ćwiczeń i charakter pracy ściśle dostosowany jest do zaburzeń z jakimi na terapię przyszło dziecko.
Na zajęciach logopeda wykonywane są przede wszystkich ćwiczenia artykulacyjne. Logopeda wprowadza do terapii także pracę nad usuwaniem wad wymowy, ćwiczenia oddechowe i fonacyjne. Ważne są także ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej i wyrazowej – najważniejsze ćwiczenia dykcji i ćwiczenia grafomotoryczne.
Większość dzieci, które uczęszczają na terapię logopedyczną to dzieci w wieku przedszkolnym. Wymaga to od logopedy więcej kreatywności w prowadzeniu zajęć. Aby urozmaicić i uatrakcyjnić zajęcia logopeda wykorzystuje wiele różnych pomocy logopedycznych, np. gier logopedycznych, układanki i puzzle, karty, domino, ilustrowanki i historyjki obrazkowe, baloniki, piórka, harmonijki czy piłeczki.
Wszystkie materiały do zajęć zapewnione są przez nasz gabinet. Jedyne do czego zobowiązany jest rodzic oprócz pracy z dzieckiem w domu, to zeszyt dla dziecka, w którym logopeda umieszcza różne ćwiczenia, z instrukcją ich wykonania. Ułatwia to rodzicom pracę w domu z dzieckiem. Mogą łatwo przypomnieć sobie przebieg terapii i ćwiczenia domowe. Zeszyt staje się także w pewien sposób obowiązkiem dla dziecka, co uczy je odpowiedzialności.
Regularne uczestnictwo we wszystkich zajęciach i praca w domu przynosi bardzo dobre efekty. Jeśli Twoje dziecko wymaga pomocy logopedy, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą terapii logopedycznej.
30 września 2014Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy