Terapia czaszkowo-krzyżowa to jedna z kilku form leczenia manualnego, która uzyskała akredytację Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to jedna z niewielu bezinwazyjnych, bezbolesnych metod terapii manualnej. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest gałęzią klasycznej osteopatii zwanej osteopatią kranialną. Inna jest nazwa to terapia cranio–sacralna.
Polega na łagodnej manipulacji i uciskaniu ciała w rejonie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy czy też kości krzyżowej. Jest to terapia powięzi, co rozluźnia struktury łączno–tkankowe, których nieprawidłowe napięcie może być przyczyną rozmaitych problemów zdrowotnych i emocjonalnych.
Mimo tego, że w Polsce stosuje się ją od niedawna, to powstała ona już w pierwszej połowie XX wieku. Za twórcę tej metody uważa się Amerykanina – osteopatę Williama Sutherlanda, który w 1932 roku badając głowy pacjentów, jak i swoją własną stwierdził, że czaszki zmniejszają i zwiększają swe zewnętrzne rozmiary w regularnych odstępach czasowych w sposób wbrew pozorom niezgodny z rytmem oddechu. W związku z tym ośrodkowy układ nerwowy oraz struktury, z którymi oddziałuje, podlegają rytmicznym ruchom, a ruch ten jest charakterystyczny dla zachowania zdrowia i życia człowieka.
William Sutherland, jako pierwszy prowadząc swoje badania mówił o „oddechu pierwotnym” – rytmicznie wyczuwalnym ruchu zmieniającym kształt kości czaszki a także pozostałych tkanek ciała. Sutherland dowiódł, że ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom, a to z kolei wpływa na wiele funkcji organizmu.
Terapia ta jest bardzo skuteczna w procesie przywracania zdrowia poprzez poprawę krążenia w naczyniach, ukrwienia narządów i pracy układu nerwowego. Jej zaletą jest delikatny dotyk z jakim terapeuta umiejętnie usuwa powstałe napięcia. Dzięki temu terapia czaszkowo-krzyżowa może być pomocna dla każdego.
Ma ona formę delikatnych ucisków stosowanych na strukturach, które ochraniają mózg i rdzeń kręgowy. Delikatny masaż rozluźnia tkanki miękkie, których niewłaściwe napięcie wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia pacjenta. Ponieważ oddziaływanie tej terapii na organizm ludzki jest wszechstronne, może być stosowana u pacjentów z różnorodnymi problemami i dolegliwościami jako dodatkowa metoda poza głównym nurtem leczenia czy terapii. Dzięki zastosowaniu metody czaszkowo-krzyżowej dolegliwości często wyraźnie zmniejszają się, a nawet zdarza się, że ustępują już po pierwszym zabiegu.
Terapia czaszkowo-krzyżowa szczególnie polecana jest przy:
Podsumowując można stwierdzić, że dzięki tej tej metodzie można poprawić swoje zdrowie oraz zmniejszyć powszechnie występujące dolegliwości cywilizacyjne związane z siedzącym trybem życia, wpływem stresu czy alergiami, jakimi mogą być np.: bóle głowy, bóle kręgosłupa, bóle pleców, apatia czy zmęczenie, których wiele osób doświadcza na co dzień. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest również doskonałą metodą do pracy z dziećmi.
mgr Eliza Korościk
pedagog specjalny,
terapeuta integracji sensorycznej
oraz terapii czaszkowo-krzyżowej
Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy