Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Rehabilitacja

Rehabilitacja – Po czym poznać dobrego fizjoterapeutę?

Według Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska z usług fizjoterapeutów korzysta codziennie około 300 tysięcy Polaków. Jednak w dzisiejszych czasach pacjenci coraz częściej mogą trafić na terapię do osób niedoświadczonych, kręgarzy i oszustów, którzy po krótkim, często po kilkugodzinnym szkoleniu otrzymują tytuł fizjoterapeuty. Taka terapia często może się okazać zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta, który nie jest świadomy jakie skutki może ona za sobą nieść.

Osoby, które chciałyby uzyskać bezpłatną pomoc rehabilitanta w ośrodkach zdrowia muszą wyczekiwać miesiącami na wizytę, a zazwyczaj jest ona potrzebna natychmiast. Wówczas poszukują terapeuty najczęściej przez wyszukiwarki i fora internetowe lub próbują zaczerpnąć informacji od znajomych.

Podczas wyboru odpowiedniego terapeuty dobrze jest pamiętać o kilku zasadach. Najlepszym kryterium jest polecenie fizjoterapeuty przez kogoś bliskiego. ,,Poczta pantoflowa? w tego typu zawodach jest jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów reklamy, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś niedawno korzystał z usług specjalisty i chętnie poleci daną osobę. Jeśli jednak nie znajdziemy wśród znajomych osoby godnej polecenia, wówczas zostaje nam zdać się np. na Internet oraz zdrowy rozsądek.

W Polsce tytuł magistra fizjoterapii zdobywa się na uczelniach wyższych, głównie uniwersytetach medycznych lub akademiach wychowania fizycznego. To takich fizjoterapeutów powinni państwo szukać. Terapeuci posiadają również szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Poprzez udział w międzynarodowych szkoleniach oraz poszerzania swojej wiedzy o najnowsze artykuły naukowe praca fizjoterapeutów i ich metody leczenia oparte są przede wszystkim na dowodach naukowych. Należy również dokładnie prześledzić doświadczenie fizjoterapeuty, jak długo pracuje, gdzie praktykował i z kim współpracuje.

Kiedy trafimy już na wizytę do rehabilitanta należy również zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Fizjoterapeuta powinien wykazywać się dużą kulturą osobistą a także pokazywać, że wykonuje swój zawód z pasją. Każdy terapeuta na pierwszej wizycie powinien wykonać badanie diagnostyczne oparte na testach klinicznych, aby określić na czym polega problem.  Dodatkowo powinien również umieć odpowiedzieć na pytania swojego pacjenta. Dobry fizjoterapeuta cechuje się również pokorą, która pozwala by przyznać się do błędu oraz ewentualną zmianę diagnozy.

Dobry rehabilitant kładzie duży nacisk na profilaktykę oraz naukę odpowiednich ćwiczeń. Potrafi udzielić rad jak postępować w życiu codziennym, dzięki czemu pacjent może zwiększyć swoje szanse szybszego powrotu do zdrowia.

Fizjoterapeuta Joanna Zglińska

7 maja 2014

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy