Według Scoliosis Research Society o skoliozie mówimy wtedy, gdy występuje boczne skrzywienie kręgosłupa wraz z rotacją kręgów, którego kąt wygięcia na zdjęciu rentgenowskim wynosi co najmniej 100 według Cobba. W przypadku, kiedy wygięcie kręgosłupa jest poniżej 100 wtedy mamy do czynienia z wadą postawy, tzw. postawą skoliotyczną.
Skoliozą określamy także, trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, w którym występuje:
Około 80-90% skolioz stanowią skoliozy idiopatyczne, czyli ich pochodzenie nie zostało jeszcze wyjaśnione. 10-20% to skoliozy powstałe w skutek asymetrii kończyn dolnych, kończyn górnych, zmian w obrębie klatki piersiowej, zaburzeń układu nerwowego, bądź układu mięśniowego.
Podział skolioz ze względu na wiek (dotyczy jedynie skolioz idiopatycznych):
Zachowania predysponujące do powstawania skoliozy:
Leczenie skolioz podzielono na dwa przeciwstawne działania:
W ostatnich latach obserwuje się zwrot w podejściu do problematyki leczenia skolioz, dlatego też fizjoterapia dzieci ze skoliozą powinna opierać się na ćwiczeniach indywidualnie dobranych do wieku, skrzywienia oraz odcinka w którym występuje.
W procesie leczenia dużą rolę odgrywają rodzice oraz środowisko, w którym przebywa dziecko. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego do wzrostu stanowiska pracy(nauki), jak największe odciążenie plecaków noszonych przez dziecko oraz symetryczne zakładanie tornistra, zwracanie uwagi na odpowiednią postawę zarówno w domu, jak i w szkole. Niekorzystny wpływ ma także siedzący tryb życia. Najpierw godziny przesiedziane w szkolnej ławce, powrót do domu samochodem lub autobusem, później odrabianie lekcji, w ramach zabawy gry na komputerze. Konsekwencją takiego postępowania jest osłabienie siły mięśniowej, bądź nieprawidłowy rozkład napięć mięśniowych oraz ograniczenie ruchomości w stawach. Rodzic powinien zadbać o odpowiednią aktywność ruchową niezbędną dla rozwoju układu kostno- stawowo- mięśniowego dziecka. Aktywne spędzanie czasu pozytywnie wpływa na kształtowanie się w/w układów, jak również układu nerwowego, przez co dziecko zdobywa umiejętność odbierania i przetwarzania bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego. Ruch kształtuje także charakter dziecka, a dobra zabawa w grupie rówieśników umożliwia zdobycie wielu umiejętności, jak np. współpraca z innymi, dzielenie się, czy rozwój motoryczny.
Zważając na powyższe, aby w przyszłości postawa dziecka była w pełni prawidłowa, warto zadbać o jak najwcześniejsze leczenie skoliozy.
Marta Ewa Starzyńska
4 maja 2015Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy