Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Rehabilitacja

Zabawy ruchowe z dzieckiem w domu

Wyścigi, gra w piłkę dzieci wprost uwielbiają zabawy ruchowe! Najlepiej oczywiście by odbywały się one na świeżym powietrzu, ale nie zawsze jest to możliwe… Bo co zrobić jak deszczowa jesień za oknem, albo mamy chore dziecko i jesteśmy uwiązani w domu? Otóż, nie musimy a nawet nie powinniśmy rezygnować z ruchu, nawet w domu! Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, kiedy coś zatrzyma nas w domu, po chwili naszą pociechę roznosi energia- poniżej podam kilka przykładów zabaw, które pomogą „rozładować” twoje dziecko:

* Kolorowy berek– Gra polega na tym, że jedna osoba podaje nazwę jakiegoś koloru, zadaniem pozostałych uczestników jest znaleźć jak najszybciej jakiś przedmiot w takim właśnie kolorze i dotknąć go, berek od razu po wypowiedzeniu koloru zaczyna łapać uczestników, jeśli ktoś dotyka odpowiedniego koloru nie można go złapać.

* Tor przeszkód – Gra sprawiająca wiele przyjemności dzieciom w każdym wieku, poprawia ich kondycję i sprawność. Daje nieograniczone pole do popisu wyobraźni rodziców i dzieci. Można ustawić poduszki na podłodze, po których dziecko musi skakać (nie może dotknąć podłogi); zwinąć koc aby był mostem nad lawą – ćwicząc w ten sposób równowagę, przechodzenie pod krzesłem, lina pod którą trzeba się przeczołgać lub przeskoczyć.

* Podchody – Dzieci uwielbiają podchody, głównie kojarzą się one z zabawą w lesie, ale można także super bawić się w domu. Wszystko czego ci potrzeba, to kartki, długopis i wyobraźnia. Pozapisuj zadania na kartkach, mogą to być rymowanki, zgadywanki, rysunki czy ćwiczenia jak podskoki/ przysiady, zawierające wskazówki do następnego miejsca z kopertą. Na koniec zadania niech na dziecko czeka jakaś przyjemność.

* Slalom – Zabawa polegająca na rozstawieniu na podłodze butelek, albo jakiś przeszkód, które dziecko w biegu ma omijać, aby urozmaicić zabawę można włączyć stoper i niech dziecko robi to na czas.

* Rzucanie piłek do celu – ustaw w pokoju jakiś pusty pojemnik, albo kosz który stanie się celem do rzucania piłeczek.

* Taniec na gazetach – rozłóż gazetę, będzie to parkiet do tańca dla twojego malucha, włącz muzykę, dziecko może tańczyć tylko na gazecie, nie może wychodzić po za nią. Jak zatrzymasz muzykę, musi złożyć gazetę na pół i tak aż do momentu aż „wypadnie” po za parkiet.

Minęły lata, ale wciąż bardzo ciekawymi propozycjami dla dzieci są klasyki takie jak: ciuciubabka, gra w chowanego, raz dwa trzy baba jaga patrzy, czy ciepło-zimno których chyba nie trzeba opisywać 🙂

Kiedy twoje dziecko zaspokoi potrzebę ruchu i rozładuje napięcie dużo łatwiej będzie mu się skupić na jakiś edukacyjnych zabawach, wymagających uwagi czy koncentracji. Należy także pamiętać, że aktywność fizyczna wzmacnia więź z rodzicem, polepsza kondycję i pozwala w zdrowy sposób rozładować napięcie. Dziecko uczy się w sposób aktywny spędzać dzień, a nie przed telewizorem czy komputerem. Zabawy ruchowe taka to także świetna okazja do nauki rywalizacji i radzenia sobie z porażką i wygraną.

 

Marta Marszałek- psycholog

19 kwietnia 2018

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy