Susan M. Weinschenk przyznaje, że może trochę przesadziła ze stwierdzeniem, że ludzie są z natury leniwi. Według autorki książki „100 thing that every designer should know about people”, nie budzi jednak zastrzeżeń fakt, że każdy potrafi znaleźć sposób, żeby wykonać zadanie jak najmniejszym kosztem pracy.
Susan M. Weinschenk twierdzi, że poprzez lata ewolucji ludzie nauczyli się, że im więcej energii oszczędzą, tym łatwiej będzie im przetrwać. Nauczyliśmy się, że warto wykorzystać swoją energię na zdobycie zasobów (jedzenie, woda, seks, schronienie), ale poza tym, wiemy też, że tracimy za dużo energii jeżeli spędzamy zbyt dużo czasu na zdobywaniu tych zasobów.
Jak dużo znaczy wystarczająco? – zadaje sobie pytanie autorka. Oczywiście pytania o to jak dużo znaczy wystarczająco, czy osiągnęliśmy już odpowiedni stan zasobów, czy o to ile dany stan powinien trwać wciąż nas niepokoi, ale odkładając filozoficzne pytania na bok, dla większości czynności ludzie działają, aż osiągną stan po angielsku nazywany „satisifice”.
Wyrażenie „satisfice” pochodzi z połączenia dwóch innych angielskich słów: satisfy (zadowalać) i suffice (wystarczać). Według Wikipedii, Herbert Simon był osobą, która wprowadziła termin „satisfice”. Pierwotnie został użyty do opisania strategii podejmowania decyzji, w której człowiek decyduje się wybrać opcję, która jest adekwatna dla niego, bardziej niż optymalna. Koszt wykonania pełnej analizy wszystkich opcji nie dość, że nie jest warty energii, jeśli w ogóle jest możliwy. Według Simona nie posiadamy takich zdolności poznawczych, które umożliwiłyby analizę wszystkich dostępnych opcji. Dlatego więcej sensu ma podjęcie czynności na podstawie tego, co jest wystarczająco dobre, niż próba znalezienia najbardziej optymalnego, czy idealnego rozwiązania. To znaczy, że nie tracimy energii na analizę wszystkich dostępnych opcji w poszukiwaniu tej najbardziej optymalnej, tylko wybieramy tę która wydaje nam się wystarczająca i zadowalająca.
Ludzie dążą więc bardziej do adekwatnych rozwiązań, niż do optymalnych. Susan M. Weinschenk proponuje kilka ciekawych wniosków, wynikających z tej właściwości:
Katarzyna Paczyńska – psycholog
Opracowano na podstawie: „100 thing that every designer should know about people” Susan M. Weinschenk
14 marca 2014
Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy