Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Sztuka skutecznej perswazji

Opanowanie sztuki skutecznej perswazji przydaje się w każdej płaszczyźnie życia. Ułatwia nam ona zdobycie dobrej pracy, przekonanie przyjaciela do niebanalnego pomysłu, kupienia karnetu na fitness po niższej cenie, czy zaciekawienia swoją osobą przyszłego męża.

Podejście do perswazji jest o tyle ciekawe, że rzecz jest swego rodzaju ambiwalentna. Z jednej strony jesteśmy egoistami, bo chcemy coś osiągnąć poprzez przekonanie do naszego pomysłu drugiej osoby. Druga strona medalu jest jednak inna: by coś skutecznie wyperswadować, trzeba myśleć o drugiej osobie, dobrać odpowiednią strategię, mieć w sobie dużo empatii. Czy istnieje swoisty przepis na bycie dobrym rozmówcą? Owszem, według Jamesa Speakmana i Kevina Hogana – ekspertów w tej dziedzinie, możemy wyszczególnić kilka punktów, które przybliżą nas do bycia osobą, która potrafi znakomicie posługiwać się umiejętnością perswazji.

Przede wszystkim należy indywidualnie podejść do danej sytuacji. Trzeba zidentyfikować lęki naszego rozmówcy, zanalizować, czego najbardziej obawia się on podczas rozmowy. Musimy działać na swoją korzyść, ale jednocześnie będąc w porządku wobec drugiej osoby i nie stosować sposobów, które daną osobę zniechęcą.

Kolejnym ważnym fundamentem w nauce sztuki perswazji jest umiejętność manipulacji – trzeba uświadomić rozmówcy, że ociąganie się z decyzją będzie go sporo kosztować. Należy te straty bardzo dokładnie wyszczególnić, aby partner wiedział, co ewentualnie traci? Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że skusi się na naszą propozycję. Pomoże nam też zadawanie pytań rozmówcy. Powinniśmy pozwolić mu samemu określić siebie i swój stosunek do danej sytuacji. Oczekiwany rezultat powinien być przez niego wyraźnie wskazany, żeby było mu łatwiej, można zapytać go: co byłoby dla Ciebie lepsze? Jaki efekt by Cię uszczęśliwił? Nie zapomnijmy też o uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o skutek tychże działań.

Rozmówca powinien otworzyć się na nową alternatywę, w związku z tym możemy go zapytać: co ten rezultat będzie oznaczać dla ciebie? Teraz powinieneś potwierdzić słuszność myślenia twego rozmówcy. Musisz mieć pewność, że mówi prawdę, a nie to, co ty chcesz usłyszeć. W rozmowie nie należy być próżnym, oraz nie warto osądzać wyborów danej osoby, jej myśli. Warto liczyć się z tym, że rozmówca może mieć inny punkt widzenia niż my, dlatego trzeba wykreować w sobie duże pokłady empatii, by zrozumieć jego stanowisko. Nigdy też nie mów rozmówcy, że się myli, bo wywołasz postawę defensywną. To Ci na pewno nie pomoże.

Opanowanie sztuki perswazji jest o tyle ważne, że umiejętność pociągnięcia za sobą tłumów znacznie ułatwia nam życie. Wyperswadować coś komuś, to pokonać siłą odpowiednio sformułowanych racji, a tego można dokonać dzięki użyciu odpowiednio dobranych 'za’ i 'przeciw’. Nie jest to łatwa umiejętność, ale za to jaka dla nas korzystna.

 

6 października 2015

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy