Co to jest pokolenie Y? Tak naukowcy i badacze społeczni określają pokolenie osób, które urodziły się w Polsce po 1978 roku i dorastały otoczone dobrodziejstwami nowych technologii. Dlaczego w ogóle zaproponowano takie wyróżnienie i nadanie specjalnej nazwy temu pokoleniu?
Ponieważ coraz wyraźniej można zauważyć różnice w podejściu do życia zawodowego i prywatnego oraz kierowanie się innymi wartościami u osób z tego pokolenia oraz wynikające z tego problemy na rynku pracy. Wynika to z zupełnie innych warunków w jakich generacja Y dorastała:
Problem jaki obecnie się pojawia na rynku pracy, to jak efektywnie zarządzać nowym pokoleniem? Ponieważ spora część osób z tego pokolenia jest obecnie na początku swojej kariery zawodowej, obecni pracodawcy mają problem z dopasowaniem swoich nawyków związanych ze stylem zarządzania do młodych pracowników. Okazuje się, że styl zarządzania, który jak dotąd stosowali: najczęściej dyrektywny i mocno zhierarchizowany, już się nie nadaje. Młody pracownik jest pewny siebie, wie na co go stać i wymaga od pracodawcy odpowiedniego docenienia jego umiejętności oraz wykonania tego we właściwy sposób. Podczas gdy pracodawcy często wydaje się, że wystarczy przydzielić zadania, wyjaśnić jak je wykonać, i udzielać reprymendy, jeśli te zadania nie są zrealizowane. Według E. Brzezińskiej i A. Paszkowskiej-Rogacz, kiedyś wystarczało aby pracodawca skutecznie kontrolował pracę swoich podwładnych, ponieważ miał wystarczający autorytet wynikający z jego wiedzy i stanowiska. Tak było w latach 70ych i 80ych. Nieco później, w latach 90ych, z nastaniem kapitalizmu i wzrostem liczby możliwości znalezienia zatrudnienia, pracownicy bez większych problemów mogli zmienić pracodawcę. Zaczęto więc zwracać uwagę na poprawę atmosfery w środowisku pracy. Obecnie to również nie wystarcza. Pracownik pokolenia Y znacznie się różni od pracownika poprzednich pokoleń:
„Postawa pracowników pokolenia Y jest zupełnie odmienna. Mówi się o nich, że są młodzi, sprytni i zuchwali. Uważają, że nie muszą się uczyć, zadawać pytań, uzupełniać kwalifikacji. Po prostu mogą się włączyć w każdej chwili w „grę”, która nazywa się praca. Nie podporządkowują się standardom. Uważają, że mogą zmienić zastany porządek w pracy w jeden dzień. Brak im cierpliwości, pokory i szacunku dla hierarchii służbowej? Fragment książki: E. Brzezińska, A. Paszkowska-Rogacz, Człowiek w firmie, bez obaw i z ochotą, Difin, Warszawa 2009
Powyższa ocena jest dość surowa. Natomiast istnieje sposób, aby skutecznie zarządzać nowym pokoleniem, bez wchodzenia w konflikty i prowokowania sytuacji stresowych. Skutecznym narzędziem zarządzania młodymi pracownikami jest bardzo popularny i ostatnio modny coaching.
Aby lepiej zrozumieć dlaczego właśnie coaching jest odpowiednim narzędziem zarządzania dla pokolenia Y, poniżej przedstawię jakie wymagania ma obecnie młody pracownik wobec pracodawcy:
Czym natomiast jest coaching: Coaching jest procesem, którego celem jest wzmocnienie Uczestnika oraz wspieranie Go w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany. To, co należy zmieniać, powinien odkryć sam Uczestnik coachingu, opierając się na własnych, przemyśleniach, wnioskach i zasobach. Istnieje kilka odmian i rodzajów coachingu, ten o którym mowa w tym artykule to tzw.: coaching biznesowy, czyli wykorzystywany w miejscu pracy.
Przechodząc do sedna sprawy, dlaczego coaching jest odpowiednim narzędziem dla zarządzania pokoleniem Y:
Oto dlaczego coaching staje się coraz popularniejszy w miejscach pracy. Młodym pracownikom o wiele bardziej odpowiada taki styl zarządzania, zgodny z ich oczekiwaniami oraz dopasowany do wartości, którymi się kierują na co dzień. Dlatego warto się zastanowić, czy obecny styl zarządzania w Twojej firmie posiada cechy coachingu?
oprac. Katarzyna Paczyńska psycholog
Źródła:
E. Brzezińska, A. Paszkowska-Rogacz, Człowiek w firmie, bez obaw i z ochotą, Difin, Warszawa 2009
25 października 2013Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy