Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Dzieci – ofiary cyberprzemocy bardziej narażone na depresję

Zmienia się świat i zmienia się szkoła. Zmieniają się również formy szykanowania czy przemocy stosowane w szkole. Tradycyjne formy szykanowania to przemoc fizyczna, dokuczliwe uwagi czy odrzucenie przez grupę. Cyberprzemoc obejmuje natomiast agresywne zachowania, do których używa się komputera lub telefonu komórkowego.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania z udziałem ponad 7000 uczniów obu płci od 11 do 16 lat. Okazało się że, ofiary cyberprzemocy w większym stopniu narażone są na ryzyko wystąpienia depresji niż jej sprawcy. Wiadomo, że bycie ofiarą szykanowania w szkole wpływa negatywnie na poziom osiągnięć w nauce, rozwój kompetencji społecznych a także ogólny poziom samopoczucia. Niestety nadal jest to powszechnym problemem. Blisko 21% nastolatków w USA było ofiarą przemocy fizycznej co najmniej jeden raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, 53% było ofiarą agresji słownej, 52% dotykał problem odrzucenia przez rówieśników, a aż 14% było ofiarami cyberprzemocy.

Wcześniejsze badania wskazywały, że dzieci rzadziej wchodzą w rolę sprawcy lub ofiary przemocy w szkole, jeżeli uzyskują odpowiednie wsparcie ze strony rodziców, kiedy są przekonane, że mogą na swoich rodziców liczyć, że, gdy zajdzie taka potrzeba – pomogą im; a także wtedy, kiedy czują, że są kochane; gdy rodzice rozumieją ich kłopoty i zmartwienia i potrafią je pocieszyć.

Dorota Fryc

psycholog

10 lutego 2014

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy