Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Czy powinno się karać dzieci?

Czy powinno się karać dzieci? To pytanie coraz częściej spędza rodzicom sen z powiek. Chyba wszystkim nam zależy, aby dziecko zachowywało się grzecznie i słuchało tego, co się do niego mówi. Ale co w sytuacji kiedy tak nie jest?

Jako matka, mogę powiedzieć, że dość często tak nie jest… Kiedy dziecko ignoruje to co do niego mówisz, robi ci na przekór albo zachowuje się w sposób nieodpowiedni czy niegrzeczny, rodzi się pytanie: Jak ukarać dziecko, aby wiedziało co robi źle i więcej się tak nie zachowało?

 

Jestem zdania, że kara jako kara, nie jest metodą wychowawczą, ani nie jest skutecznym sposobem, by oduczyć dziecko niepożądanych zachowań. Nie oznacza to, że jestem zwolenniczką bezstresowego wychowywania, absolutnie nie! Uważam, że dziecko powinno ponosić konsekwencje swojego złego zachowania, ale nie w postaci kary. Kara jedynie odwraca uwagę dziecka od problemu, dziecko zamiast zastanawiać się co zrobiło źle i jak to może naprawić zaczyna skupiać się na negatywnych uczuciach do osoby karzącej, a czasami nawet o odwecie. Jest wiele możliwości na poradzenie sobie z problemem zamiast kary. Poniżej podaje kilka sposób:

Kiedy dziecko jest  niegrzeczne np. w miejscu publicznym krzyczy i biega, zamiast grozić mu karą, że za chwile pójdzie do kąta, albo ” Już ci ojciec pokaże jak wróci do domu” powiedz w czym może ci pomóc przykładowo ” Bardzo byś mi pomógł, jakbyś przyniósł mi trzy pomarańcze”, jeśli nie skutkuje wyraź ostry sprzeciw, ALE BEZ ATAKOWANIA CHARAKTERU DZIECKA. Poinformuj swoje dziecko, stanowczym tonem, że nie podoba ci się jego zachowanie i że przeszkadza on innym osobom. Możesz także zaproponować dziecku wybór: Albo będzie grzeczny i przestanie biegać, albo wsadzasz go do wózka- jeśli dziecko pomimo wyboru dalej jest niegrzeczne, trzeba wykazać się konsekwencją i wsadzić je do wózka, informując że dokonało wyboru. Następnym razem kiedy będziesz się wybierać do sklepu, poinformuj dziecko że tym razem idziesz sam ( konsekwencja złego zachowania).

W sytuacji w której dziecko już zrobiło coś” złego”  np. w trakcie biegania w salonie (pomimo zakazu) stłukło wazę, wyraź otwarcie swoje uczucia mówiąc, że jesteś wściekły (-ła), że ta waza została zniszczona, ponieważ dziecko biegało w salonie. Określ swoje oczekiwanie, poinformuj dziecko, że oczekujesz przestrzegania zasad panujących w waszym domu, ale najważniejsze pokaż jak może naprawić zło, niech bardzo dokładnie posprząta podłogę w salonie, pozamiata odkurzy i umyje podłogę, aby mieć pewność że nikomu nie wbije się w nogę kawałek szkła.

Jak widać, istnieje wiele alternatyw karania. Warto spróbować ich wszystkich i przekonać się, która droga jest najskuteczniejsza u twojego dziecka. Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu pomoże ci następnym razem podjąć decyzję o tym, czy powinno się karać dzieci, w jakiej sytuacji i jak to zrobić.

 

Marta Marszałek- psycholog

Na podstawie:

„Jak mówić , żeby dzieci nas słuchały Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”  Adele Faber i Elaine Mazlish

31 stycznia 2018

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy