Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Typy alkoholizmu

Uzależnienie alkoholowe ma zazwyczaj różny przebieg. Jest to skorelowane z cechami osobowościowymi i fizycznymi osoby chorej. Duży wpływ mają wiek, płeć ale także wiele innych czynników. Na podstawie wielu badań przeprowadzonych na przestrzeni lat, wyodrębniono różne typy alkoholizmu. 

ALFA – uzależnienie oparte wyłącznie na czynnikach psychologicznych. Charakterystyczne dla  osób z małą tolerancji na frustracje, nie potrafiących radzić sobie ze stresem i napięciem psychicznym. W tym przypadku alkohol służy głównie po to, by dodać odwagi, separować od rzeczywistości, uśmierzać cierpienia fizyczne lub psychiczne.

BETA – to uzależnienie oparte nade wszystko na czynnikach społecznych, w zasadzie bez związku z uzależnieniem psychologicznym i fizjologicznym. Najczęstsze są tu somatyczne konsekwencje nadmiernego picia, a wśród nich niedożywienie, marskość wątroby, uszkodzenia układu pokarmowego. Podstawowe przyczyny wypływają z sytuacji społecznej, obyczajów i norm środowiskowych. Uzależnieni rzadko trafiają do klubów Anonimowych Alkoholików i placówek odwykowych, często do lekarzy internistów. Nie ma tu upośledzenia mechanizmów kontroli picia i objawów abstynencyjnych.

TYP I Alkoholizm –UWARUNKOWANY ŚRODOWISKOWO – tu początek uzależnienia ma miejsce względnie późno, po 25 roku życia, a czynniki genetyczne w przypadkach tego typu grają niewielkie znaczenie. Alkoholizm typu pierwszego tyczy się zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Uzależnieni często nadużywają alkoholu okresowo, zdarzają się im okresy dłuższego odstawienia. Mimo, że przed popadnięciem w uzależnienie nie przejawiali szczególnych tendencji do zachowań antyspołecznych to wraz z nasileniem się alkoholizmu zarysowuje się u nich większa podatność na pojawienie się zaburzeń lękowych i depresyjnych. (Cierpiałkowska, 2007, s. 220; za: Ball, 2000), 

TYP II Alkoholizm –UWARUNKOWANY GENETYCZNIE – w tym przypadku objawy uzależnienia występują wcześnie, bo już przed 25 rokiem życia. Dotyka najczęściej mężczyzn, u kobiet jest rzadko spotykany. Biologiczni ojcowie (nie dotyczy to matek) osób przejawiających ten typ bardzo często byli uzależnieni od alkoholu. Ten przypadek charakteryzuje intensywne i pozbawione dłuższych kresów abstynencji picie, mocne zachowania antyspołeczne i psychiczne zaburzenia będące skutkiem uzależnienia.

 

9 września 2015

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy