Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Strach a polityka

Kampanie polityczne często wykorzystują strach jako mechanizm wpływania na opinię publiczną w kwestiach takich jak imigracja i wojny, ale według naukowców, strategia ta nie wpływa na wszystkich jednakowo.

 

W badaniu na temat strachu, przyjrzano się kilku grupom osób: bliźniętom, rodzeństwu i rodzicom. Wszystkie osoby zostały ocenione pod względem skłonności do strachu za pomocą standardowych psychologicznych wywiadów.

 

Oceniając osoby spokrewnione, badacze mogli zidentyfikować, jak wpływy środowiska i osobistych doświadczeń oddziałują na strach, jak również, że niektórzy ludzie mieli skłonności genetyczne do wyższego poziomu strachu. Osoby te były bardziej narażone na uogólniony lęk przy niższym poziomie prowokacji lub groźby.

Patrząc na różne sposoby , w których przejawia się w strach do poszczególnych przedmiotów i jego korelacji z postawami politycznymi, badania wykazały, że osoby z większą odpowiedzialnością genetyczną, doświadczają wyższego poziom lęku społecznego. Osoby z wyższym poziomem lęku społecznego wykazały najsilniejsze negatywne postawy społeczne. Ludzie, którzy są bardziej konserwatywni i boją się nowości , są bardziej skłonni by wspierać politykę , która zapewni im poczucie bezpieczeństwa.

 

Dziedzictwo genetyczne jest tylko jednym z czynników, który wpływa na preferencje polityczne. Okazało się, że edukacja jest równie istotna w kształtowaniu postaw z grupy ? wykształceni ludzie częściej mają tendencję do zmiany poglądów, ponieważ zagłębiając się w politykę, są w stanie stwierdzić, że coś im odpowiada lub nie i są w stanie zmienić zdanie. Osoby mniej wykształcone rzadziej zmieniają poglądy, bo nie dopuszczają do siebie nawet takiej myśli. Boją się nowych rzeczy i nie chcą nawet o nich słyszeć.

 

Małgorzata Szaszewska – psycholog

 

8 lipca 2014

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy