Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Przez poglądy do sukcesu

Każdy może mieć różne poglądy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że to w co wierzymy może się przyczyniać do naszego lepszego lub gorszego funkcjonowania. Może nam dawać poczucie szczęścia lub bólu i niepokoju. Sprawdź jak to jest u Ciebie. 

 

Poniżej znajdziesz listę 12 przekonań. Zastanów się z jakimi się zgadzasz, a z jakimi nie.

 

Muszę być kochany i szanowany przez wszystkie ważne dla mnie osoby. Muszę za wszelką cenę unikać braku akceptacji.
Aby być wartościową osobą, muszę być kompetentny i muszę osiągać sukcesy we wszystkim, co robię. Nie wolno mi popełniać błędów.
Wszyscy powinni być uczciwi. Jeśli są źli, niegodziwi i samolubni powinni być potępieni i surowo ukarani.
Wszystko musi być zgodne z moimi założeniami i przewidywaniami, jeśli tak nie jest, to życie jest nie do zniesienia.
Moje nieszczęście jest spowodowane czymś, co jest poza moją kontrolą, dlatego też nic nie mogę zrobić, aby poczuć się lepiej.
Muszę skupiać się nad rzeczami, które są niebezpieczne, nieprzyjemne czy też przerażające, w innym wypadku one mogą się zdarzyć.
Będę szczęśliwszy, jeśli będę unikać odpowiedzialności, rzeczy trudnych i nieprzyjemnych.
Każdy musi polegać na kimś, kto jest od nas silniejszy.
Wydarzenia z przeszłości są przyczyną moich problemów. Cały czas wpływają na moje uczucia i zachowania.
Powinno mi być przykro, kiedy inni ludzie mają problemy i powinienem być smutny, kiedy inni są smutni.
Nie powinno się odczuwać bólu ani dyskomfortu. Ból trzeba likwidować albo unikać go za wszelką cenę.
Każdy problem ma jakieś idealne rozwiązanie i trzeba koniecznie je znaleźć.

Autorem tej listy jest psychoterapeuta Albert Ellis twórca terapii racjonalno-emotywnej (jednej z form psychoterapii). Zebrał w niej najczęstsze nieracjonalne przekonania swoich klientów. Okazuje się, że racjonalne przekonania pomagają nam w osiąganiu celów, a nieracjonalne przyczyniają się do samooskarżania i bardzo utrudniają nam życie. Tak więc, jeśli w trakcie czytania tej listy odkryłeś, że zgadzasz, się którymś z przytoczonych sądów to przyczyniasz się do pozbawiania się satysfakcji z życia, a wiara w większość  z nich może Cię unieszczęśliwić. Przekonania te zniekształcają rzeczywistość, ponieważ są błędną interpretacją tego, co się zdarzyło lub wydarza. Często zawierają nielogiczne sposoby oceny siebie i świata zewnętrznego. Oczywiście jest wiele innych destrukcyjnych poglądów które wierzą ludzie, ale powyższa lista zawiera te najczęściej występujące.  Zmiana przekonań  na bardziej racjonale przyczynia się do poprawy jakości naszego życia. Tym często zajmuje się terapeuta w pracy ze swoim klientem.

 

Poniżej prezentujemy listę przekonań racjonalnych odpowiadającym przekonaniom prezentowanym wyżej.

Miłość i akceptacja są bardzo wartościowe. Poszukuję ich wtedy, kiedy mogę, ale nie są one niezbędne do życia. Można żyć bez nich, tylko takie życie jest trudniejsze.
Zawsze staram się osiągać najwięcej, ile mogę, ale każdy z nas popełnia błędy. Lepiej jest akceptować siebie jako osobę bez względu na to, ile udało mi się osiągnąć, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto robi to ode mnie lepiej.
Takie jest życie, że czasem ktoś źle postąpi. Ale ludzie nie są perfekcyjni i popełniają błędy, a moje rozdrażnienie tego nie zmieni.
Nie ma takiego prawa, które mówi, że wszystko musi być takie, jak ja chcę. Możemy być wtedy zawiedzeni, ale jest to do zniesienia, w szczególności wtedy, kiedy nie katastrofizujemy w związku z tą sytuacją.
Wiele wydarzeń dzieje się poza moją kontrolą, ale to moje myśli (a nie to co się wydarzyło) są przyczyną tego, jak się czuję. A ja mogę uczyć się kontrolować własne myśli.
Zamartwianie się rzeczami, które mogą się przydarzyć, nie sprawi, że one się nie wydarzą. Takie myśli sprawiają, że jestem zaniepokojony i przeszkadzają mi w koncentracji.
Unikanie problemów jest łatwiejsze, ale tylko na samym  początku. Odkładanie rzeczy na bok sprawia, że później są one jeszcze gorsze, a na dodatek zajmują mi więcej czasu, żeby się o nie dodatkowo martwić.
Poleganie na kimś innym może sprawić, że zaczniemy być zależni od innych. Możemy szukać pomocy u innych pod warunkiem, że ciągle ufamy sobie i własnemu osądowi.
Przeszłość nie może wpływać na to, co czuję teraz. To moje obecne przekonania są przyczyną moich reakcji. Oczywiście mogłem się tych przekonań nauczyć w przeszłości, ale mogę je teraz analizować i zmieniać.
Nie rozwiążę problemów innych ludzi ani nie poprawię ich złego samopoczucia poprzez smucenie się razem z nimi.
Dlaczego miałbym nie odczuwać bólu albo jakiegoś dyskomfortu? Nie lubię ich, ale można je przeżyć. Moje życie byłoby bardzo ograniczone, gdybym miał unikać wszystkiego, co może sprawić mi ból.
Problemy można zazwyczaj rozwiązać na kilka sposobów. Dobrze jest pomyśleć nad rozwiązaniem idealnym, ale problemy rozwiązuje się poprzez wybranie najlepszej z dostępnych dróg. Nie muszę wszystkiego rozwiązywać w  idealny sposób.

Każdy z nas posiada przekonania zarówno racjonalne, jak i nieracjonalne. Różnice między ludźmi polegają na proporcjach w ich natężeniu. Warto więc zastanowić się nad tym, czy oby nasze niepowodzenia i problemy nie wynikają z naszych przekonań, stereotypów czy poglądów?

Zapraszam do przemyśleń

 

Agnieszka Idźkowska-Guz

Psycholog

22 maja 2013

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy