Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Zaburzenia u noworodków a matki pijące alkohol

Nadużywanie alkoholu przez kobiety w ciąży stanowi duży problem zdrowotny. Towarzyszy temu często nieregularny tryb życia kobiet, niedożywienie, a to ma wpływ na rozwój płodu i na zwiększenie ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego. Przewlekłe działanie alkoholu na płód może wywołać alkoholowy zespół płodowy FAS lub niekorzystne skutki działania alkoholu na płód FAE.

Podstawowe kryteria FAS to: mała masa urodzeniowa, małogłowie, małoocze, krótka szczelina powiekowa, wąska górna warga, duży podbródek, niewykształcenie rynienki wargowo – podnosowej, a nawet opóźniony rozwój psychoruchowy.

Do kryteriów FAE zalicza się małą masę urodzeniową, jedno bądź dwa kryteria z FAS, opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, a także naczyniaki, zaburzony rozwój szkieletu i mięśni.

Badania pokazują, że skutkami tych zaburzeń jest zbyt niskie ciśnienie krwi dziecka, niepokój, zaburzenia snu, a wysoce prawdopodobne wydaje się być występowanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

W okresie pierwszych sześciu tygodni alkohol może najsilniej powodować wady u płodu. Badania wykazały, że w przeciągu godziny od wypicia alkoholu jego poziom we krwi płodu jest taki sam, jak u matki. Natomiast dwie i kolejno trzy godziny po spożyciu, poziom alkoholu we krwi płodu jest wyższy, niż u matki. Wyeliminowanie alkoholu u płodu to droga głównie przez łożysko. Wyniszczenia jakie robi alkohol, to niedotlenienie płodu i hamowanie rozwoju komórek płodowych. Alkohol jest obecny nawet w mleku kobiety nadużywającej. Jego stężenie w mleku jest podobne do tego we krwi. U dzieci, które odżywiały się takim mlekiem stwierdzono wystąpienie spowolnienia rozwoju psychoruchowego.

 

Dominika Tkaczuk – psycholog

25 lipca 2016

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy