Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Jaki wpływ może mieć alkohol na Twoje zdrowie?

Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje szereg dolegliwości somatycznych, często nieodwracalnie niszczących organizm osoby pijącej. Alkoholicy charakteryzują się krótszą niż przeciętna dla populacji średnią długością życia, a szkodliwe skutki picia są jedną z głównych przyczyn nadumieralności mężczyzn w wieku 30-50 lat (za: Leksykon Psychiatrii). Dodatkowo wśród alkoholików obserwuje się większą od średniej liczbę samobójstw i zwiększoną częstotliwość uszkodzeń i zgonów spowodowanych wypadkowością.

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach szkodliwie oddziałuje na niemal wszystkie układy organizmu człowieka. Ze strony przewodu pokarmowego i narządów trawienia nadużywanie alkoholu prowadzi do znacznego zwiększenia ryzyka zachorowalności na nowotwory przełyku, jamy ustnej i gardła. Drażniące działanie alkoholu prowadzić może do chorób wrzodowych, zaburzeń w obrębie dwunastnicy. Jego działanie może powodować również zapalenia i stany nieżytowe żołądka i w konsekwencji powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na raka żołądka. Alkohol upośledza także perystaltykę jelit i wchłanianie substancji odżywczych, co może skutkować awitaminozą i niedobiałczeniem.

Najbardziej wrażliwym i podatnym na uszkodzenia, na skutek przewlekłego spożywania alkoholu organem jest wątroba. Wynika to z faktu, że jest ona głównym miejscem, w którym alkohol jest metabolizowany. 'Ponad 90% osób pijących w sposób szkodliwy lub uzależnionych ma podwyższoną aktywność przynajmniej jednego z enzymów świadczących o uszkodzeniu wątroby.[…] alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje nawet u 90% uzależnionych’ (Habrat, 1996, s. 48-64).

Długotrwałe picie powodować może alkoholowe zapalenie wątroby, które prowadzi do zwłóknienia i upośledzenia wszystkich funkcji związanych z  pracą wątroby i w konsekwencji do marskości tego organu. Szacuje się, że marskość wątroby dotyka 15 – 30% osób uzależnionych (Habrat, 1996). Marskość z kolei może prowadzić do raka wątroby i zakażenia wirusem wątroby typu B. Warto wspomnieć, że kobiety są czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie marskości niż mężczyźni.

Alkohol silnie negatywnie oddziałuje na trzustkę poprzez uszkadzanie błon struktur magazynujących enzymy lityczne, co w konsekwencji może powodować niedobory insuliny. Ze strony układu krążenia osoby nadużywające alkohol narażone są na nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, udary krwotoczne mózgu, zaburzenia pracy mięśnia sercowego (Habrat, 1996).

Osoby nadużywające alkohol narażone są również na obniżenie ogólnej odporności organizmu, przez co także na częstsze zakażenia i infekcje. Jest to wpływ zarówno samego toksycznego działania substancji zawartych w alkoholu, jak i pochodna ogólnego zaniedbania kwestii zdrowotnych, niedożywienia, czy niehigienicznego trybu życia, jaki często wiąże się z chorobą alkoholową.

Wśród osób uzależnionych obserwuje się również podwyższony poziom kortyzolu, i obniżony poziom testosteronu, co może mieć wpływ na niepłodność u mężczyzn i kobiet.

Zaburzenia neurologiczne obserwuje się u osób spożywających nawet nieszkodliwe ilości alkoholu. Występują u nich m.in.: padaczka alkoholowa, drgawki abstynencyjne, zmiany morfologiczne ośrodkowego układu nerwowego, niezborność móżdżkowa (Habrat). Przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzić może do zmian zanikowych w mózgu, w postaci poszerzenia układu komorowego i zaniku kory mózgowej.

Jeśli po przeczytaniu artykułu zauważasz u siebie opisany problem i chcesz zaprzestać picia skontaktuj się z psychologiem, który rozpocznie proces leczenia. Leczenie jest coraz bardziej skuteczne i daje szanse na dłuższe i znacznie bardziej przyjemne życie. Jeśli jesteś bliskim dla osoby nadużywającej i nie wiesz co zrobić, by skłonić ją do leczenia, to również skonsultuj się. Dostaniesz wskazówki, co można robić w takim wypadku oraz pomoc dla siebie. Jeśli jesteś dzieckiem osoby pijącej, możesz mieć wiele problemów w życiu dorosłym z tego powodu, nawet gdy nie pijesz.

Pomóż sobie.

Zapraszamy

Anna Szpilka, psycholog

24 listopada 2014

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy