Współczesne holistyczne koncepcje podnoszą całościowy charakter zaburzenia i jego złożoność. Zgodzie z nowym, szerszym podejściem do zagadnienia WHO zrezygnowało z używania terminu alkoholizm, jako zbyt wąskiego i stygmatyzującego. W celu uściślenia nazewnictwa zastąpiła go terminami:
Niesprawności (problemy) związane z alkoholem – wskazujące na alkoholizm w najszerszym jego rozumieniu.
Zespół uzależnienia od alkoholu – niegdyś nazywany chorobą alkoholową.
Definiowany jako stan zmian, obejmujących somatyczne i psychiczne aspekty funkcjonowania, spowodowanych nadużywaniem alkoholu, charakteryzujących się określonymi reakcjami behawioralnymi i innymi, które przeważnie dotyczą predyspozycji do stałego, bądź okresowego używania alkoholu prowadzącego do pożądanych doznań psychicznych, a czasem mających na celu uniknięcie złego samopoczucia – spowodowanego brakiem alkoholu. Stanom tym może towarzyszyć wzrost tolerancji (Pużyński, 1993).
Na zmiany spowodowane używaniem alkoholu składają się:
przemiany zachowania – picie na sposób odbiegający od wzorów obowiązujących w danym kręgu kulturowym;
spożywanie dużej dobowej dawki alkoholu;
stereotypowość sposobu – od picia stale w dużych ilościach w celu uniknięcia trzeźwości, do picia ciągami z okresami całkowitej abstynencji;
osłabienie, a nawet utrata zdolności do adekwatnego reagowania na wzmocnienia negatywne (np. sankcje prawne, rodzinne);
zmiany psychiczne – upośledzenie, bądź utrata kontroli nad formą picia przejawiająca się w niezdolności do realizowania postanowień o jego zaprzestaniu lub zmianie jego modelu; głód alkoholowy, myśli i odczucia prowadzące w konsekwencji do picia alkoholu i koncentracji na sprawach związanych z alkoholem;
zmiany somatyczne, czyli zespół abstynencyjny – picie w celu uniknięcia zespołów abstynencyjnych i zwiększona tolerancja na alkohol (Pużyński, 1993, s. 25).
W najnowszym koncepcjach traktujących o problemie uzależnienia od alkoholu postuluje się widzenie go jako syndromu, czy zespołu uzależnienia (alcohol dependence syndrom). Składa się nań siedem charakterystycznych elementów: (Edwards i in. 1976, 1986) [za: Kliniczne wytyczne rozpoznawania i krótkiej interwencji. Alkohol i podstawowa opieka zdrowotna, PARPA, Warszawa 2007]
ograniczenie repertuaru zachowań mających związek z używaniem alkoholu;
nasilenie ważności zachowań związanych z piciem;
zwiększenie tolerancji na alkohol;
powtarzające się objawy abstynencyjne;
uśmierzanie lub unikanie objawów abstynencyjnych;
subiektywna świadomości przymusu picia;
nawroty aktywnej formy syndromu po okresach abstynencji.
Jeśli u siebie bądź wśród swojej najbliższej rodziny czy znajomych widzisz objawy tej choroby, nie zwlekaj z pomocą. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.
28 października 2014
Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy