Według modelu miłości Sternberga składa się ona z trzech elementów: namiętności, intymności i decyzji (zaangażowania). Ta pierwsza na początku związku jest bardzo silna, ale po stosunkowo krótkim czasie musi w nieunikniony sposób opaść. Z kolei intymność rośnie sukcesywnie od niskiego poziomu, osiąga pewne maksimum i następnie jeszcze wolniej opada. Zaangażowanie podobnie do intymności rozpoczyna swą podróż od niskiego poziomu, osiąga określony poziom i zazwyczaj pozostaje na nim do końca związku.
Istotne jest to, iż bez namiętności miłość, nazywana w tej fazie przyjacielską, może być dla obojga partnerów bardzo satysfakcjonująca. Jednak bez niej relacja przechodzi do fazy związku pustego, który utrzymuje się tylko dzięki wspólnocie jakiś celów życiowych. Jeśli jednak któryś z partnerów zdecyduje się wycofać swoje zaangażowanie, związek się rozpada.
Aby jednak nie dopuścić do tego etapu, warto dbać o podtrzymanie intymności i zaangażowania. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, które mogą Cię zainspirować do własnych poszukiwań.
Część wprowadzająca na podstawie: Wojciszke, B. (2003). Psychologia miłości. Intymność, namiętność, zaangażowanie. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
24 lutego 2015Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic Warszawy – Rembertów, Wawer i Praga.
Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy