Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

5 pomysłów na zwiększenie intymności w związku

Według modelu miłości Sternberga składa się ona z trzech elementów: namiętności, intymności i decyzji (zaangażowania). Ta pierwsza na początku związku jest bardzo silna, ale po stosunkowo krótkim czasie musi w nieunikniony sposób opaść. Z kolei intymność rośnie sukcesywnie od niskiego poziomu, osiąga pewne maksimum i następnie jeszcze wolniej opada. Zaangażowanie podobnie do intymności rozpoczyna swą podróż od niskiego poziomu, osiąga określony poziom i zazwyczaj pozostaje na nim do końca związku.

Istotne jest to, iż bez namiętności miłość, nazywana w tej fazie przyjacielską, może być dla obojga partnerów bardzo satysfakcjonująca. Jednak bez niej relacja przechodzi do fazy związku pustego, który utrzymuje się tylko dzięki wspólnocie jakiś celów życiowych. Jeśli jednak któryś z partnerów zdecyduje się wycofać swoje zaangażowanie, związek się rozpada.

Aby jednak nie dopuścić do tego etapu, warto dbać o podtrzymanie intymności i zaangażowania. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, które mogą Cię zainspirować do własnych poszukiwań.

  1. Przygotuj dla małżonka/-ki kolację, dbając również o różne detale wystroju, które świadczą o tym, że go/ją znasz. Przy kolacji opowiedz z jakiego powodu wybrałaś/-eś konkretne dania i elementy dekoracji. Jeśli pamiętasz, możesz przytoczyć sytuacje, w których się dowiedziałaś/-eś o poszczególnych preferencjach.
  2. Stwórz nagranie, w którym opowiesz małżonkowi/małżonce sytuację, w której wyraźnie zarysowała się różnica w waszym sposobie reagowania na sytuację stresową i w której jednocześnie bardzo Ci zaimponował/-a.
  3. Stwórz mały katalog z listą rzeczy, które możecie robić razem (jedna czynność na jednej karteczce). Partner/-ka raz w tygodniu może sobie wybrać jedną, zostawiając karteczkę w jakimś umówionym miejscu, np. pod poduszką czy talerzem.
  4. Spisz na 3 karteczkach 3 postawy wspólnie podzielane z małżonkiem/małżonką, które Twoim zdaniem sprawiają, że dobrze się Wam układa. Dodaj krótkie wyjaśnienie lub przykład sytuacji. Wkładaj codziennie rano jedną do kieszeni płaszcza małżonka.
  5. Zaproponuj małżonkowi/małżonce, żebyście gdy gdzieś razem wychodzicie trzymali się za ręce.

Część wprowadzająca na podstawie: Wojciszke, B. (2003). Psychologia miłości. Intymność, namiętność, zaangażowanie. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Martyna Kruzel – psycholog

24 lutego 2015

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy