Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Wizyta u psychologa jest często dla nas nową sytuacją, przed którą możemy odczuwać niepokój. -„Jak będzie wyglądała pierwsza wizyta? Co się wtedy mówi? Czego oczekuje psycholog od swojego klienta? Jak się do tego przygotować? Co będzie się działo na pierwszej wizycie? Czy psycholog potraktuje moje obawy poważnie? Czy nie wyśmieje moich lęków? Jaki będzie? Czy wzbudzi moje zaufanie? Czy można można mu wierzyć? Czy sobie poradzi z moim problemem? Czy będzie to długo trwało? Czy to da się wyleczyć??”- Pytań może nam się rodzic w głowie bez liku.

Nowe sytuacje często nas niepokoją. Łatwiej nam się odnaleźć w sytuacji, którą już znamy. Jak wchodzimy do sklepu, wiemy czego się spodziewać. Na wizytę u psychologa nie mamy żadnego gotowego schematu. Stąd pytania i wątpliwości.

Gdy szykujesz się na wizytę pamiętaj, że psycholog pracuje dla Ciebie i na Twoje zlecenie. Jest zobowiązany do tajemnicy, więc nie powie nikomu o Twoich problemach. Będzie starał Ci się pomóc. Jest przyzwyczajony do słuchania o problemach, więc pewnie Twoje go nie zanadto nie zdziwią, nie zbulwersują, ani nie wydają mu się za błahe. Nie ma zbyt małych problemów, jeśli Cie coś niepokoi, to potrzeba się tym zająć. To nie wielkość problemu decyduje czy wizyta jest konieczna, ale Twoje samopoczucie. Pamiętaj, że psycholog pracuje dla Ciebie, jednak będzie starał się przestrzegać w swojej pracy kodeksu etycznego i obowiązującego prawa. Tak więc nie wykona dla Ciebie czegoś, co je narusza (nie poświadczy nieprawdy, lub nie będzie badał osoby, która nie wyrazi na takie spotkanie zgody).

Psycholog na pierwszym spotkaniu nie oczekuje od Ciebie konkretnych zachowań. Pierwsza wizyta jest konsultacją. Służy temu, by poznać sprawę i ustalić sposób poradzenia sobie i się na to umówić. Psycholog będzie słuchał o problemie, który Cię sprowadził, ale też będzie zdawał Ci pytania. Zapyta o Twoje oczekiwania względem niego, o to czego się spodziewasz po terapii i co chcesz dzięki niej osiągnąć. Pytania te służą temu, by jak najlepiej dobrać formę pomocy do klienta i problemu. Może też pytać Cię o tło problemu, o relacje rodzinne, sytuację w pracy itp… Często potrzeba na to więcej niż jedno spotkanie. Warto mówić prawdę, ale gdy na razie za trudno o czymś powiedzieć można to zaznaczyć. Psycholog powinien to uszanować. Nie będzie zmuszał do odpowiedzi.

Zadawaj pytania, gdy masz wątpliwości, lub gdy coś Ci się nie podoba. Pamiętaj, że psycholog nie jest jasnowidzem. To co wie, wie to wie od Ciebie. Może się domyślać wielu rzeczy, ale nie ma co do nich pewności. Im bardziej się otworzysz, tym więcej będzie Ci mógł pomóc. Oczywiście nikt z racji zawodu, nie może sobie rościć sobie prawa do tego, by ufać mu bez zastrzeżeń. Na zaufanie trzeba zapracować. Daj więc czas sobie i jemu.

Możesz przygotować się na pierwsze spotkanie i przemyśleć co przede wszystkim chcesz powiedzieć terapeucie, jednak jeżeli się nie przygotujesz i będziesz odpowiadać na pytania psychologa to wystarczy do rozpoczęcia terapii. Wybierz to co Ci lepiej pasuje.

Po pierwszym spotkaniu możesz doświadczać różnych emocji. Może to być smutek, niepokój, radość, nadzieja, ciekawość, ponieważ rozmawiasz o sprawach szczególnie dla Ciebie ważnych. Często po spotkaniu możesz doświadczyć uczucia, że coś ważnego nie zostało poruszone. To nie możliwe, by wszystko powiedzieć na jednym spotkaniu. Nie warto go też przedłużać. Badania nie wykazują, by przedłużanie sesji służyło poprawie skuteczności. Więc nie złość się na terapeutę, który skończy na czas. Nie robi tego z wyrachowania lub obojętności. Warto umówić się na kolejną wizytę. Do tego czasu wszystko „ułoży się w głowie” i na kolejnej sesji zajmiemy się tym co najważniejsze. Ponadto, gdy powiemy obcej osobie, za dużo od razu możemy czuć się potem niezręcznie. Warto więc pracować systematycznie i „w swoim tempie”.

Na pierwszej wizycie ustala się też częstotliwość spotkań w zależności od potrzeb klienta. Najczęściej spotkania odbywają się raz na tydzień. Rozmawia się też o przewidywanej długości terapii. Czasem psycholog i klient umawiają się na kilka spotkań, czasem na kilka miesięcy, ale może się zdarzyć, że nie określają konkretnie ile to potrwa. Nie ma sztywnych zasad. Decyzja zależy od tego czego potrzebuje osoba, która zgłasza się po pomoc i rodzaju terapii, którą zastosuje psycholog.

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia Cię nieco uspokoiły.

Jeśli masz ochotę porozmawiać o swoim problemie umów się na wizytę do psychologa

 

Agnieszka Idźkowska-Guz

psycholog

3 grudnia 2014

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy